Την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και συστήματα είχε ο Γιώργος Βόβορας στο φιλικό του Παναθηναϊκού κόντρα στην Ρίτας Βίλνιους, όπου οι «πράσινοι» επικράτησαν με 67-75.

Το «τριφύλλι» χωρίς τους Χάουαρντ Σαντ Ρος και Ιωάννη Παπαπέτρου στη σύνθεση του, αλλά και τον Νεμάνια Νέντοβιτς (18 πόντους) να αγωνίζεται για περιορισμένο χρόνο, παρουσίασε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του απέναντι σε έναν μαχητικό, όχι όμως ποιοτικό αντίπαλο.

Οι «πράσινοι» κατά μεγάλα διαστήματα στις τρεις πρώτες περιόδους έπαιξαν καλό μπάσκετ με συνεργασίες, παίρνοντας ακόμα και διαφορά 20 πόντων. Όμως στην 4η περίοδο ήρθε ολική καθίζηση για το «τριφύλλι», δίνοντας το δικαίωμα στους Λιθουανούς να φτάσουν ακόμα και στους 4 πόντους μακριά από το να ανατρέψουν την κατάσταση, κάτι που εν τέλει δεν έγινε.

Όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Βόβορα!

Ο αγώνας

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Τζάκσον, Φόστερ, Μποχωρίδη, Μήτογλου και Παπαγιάννη.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα από τα πρώτα λεπτά παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (9-14) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτουργούσε καλά, ενώ το «τριφύλλι» ήλεγχε και την εναέρια κυκλοφορία της μπάλας «κατεβάζοντας» τα ριμπάουντ. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού ξεκίνησε το ροτέισιον δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ωστόσο η εικόνα των δύο ομάδων δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα με το 19-22 να σφραγίζει το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η αρχή της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετά μουδιασμένη για το «τριφύλλι» γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στην Ρίτας να ισοφαρίσει σε 24-24. Η εικόνα των «πρασίνων» άλλαξε γρήγορα και τρέχοντας ένα σερί 9-0, το «τριφύλλι» πέρασε και πάλι μπροστά με 24-33 στο 16’. Συνεχίζοντας να δίνουν έμφαση στην καλή αμυντική λειτουργία οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και με διψήφια διαφορά στο (26-36) η οποία τους συνόδευσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-41. Αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες του Βόβορα θα μπορούσαν να είχαν «χτίσει» χωρίς κόπο μεγαλύτερη διαφορά αν δεν ήταν άστοχοι σε αρκετά ελεύθερα σουτ και βολές .

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν το καλύτερο δυνατό από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ανέβασε στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο +20 (34-54 στο 24’), αφού ο Νέντοβιτς προστέθηκε στην εξίσωση των σκόρερ. Στα επόμενα έξι λεπτά μέχρι το τέλος της περιόδου οι «πράσινοι» επέλεξαν να πάνε σε σετ επιθέσεις, κατεβάζοντας τον ρυθμό του αγώνα. Η Ρίτας ήταν εμφανές πως υστερούσε σε ποιότητα, με το 45-64 στο τέλος της περιόδου να είναι εκδικητικό της «πράσινης» ανωτερότητας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε εφησυχασμένος στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και το πλήρωσε. Η μαχητική Ρίτας έβγαλε μεγάλη ένταση στο παρκέ μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφια διαφορά (55-64), αφού οι παίκτες του Βόβορα έμειναν χωρίς πόντο για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Η «πράσινη» καθίζηση στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε και η Ρίτας έφτασε ακόμα πιο κοντά μειώνοντας σε 61-66 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με πέντε σερί πόντους από Κασελάκη και Μποχωρίδη πήραν και πάλι διψήφιο μαξιλαράκι ασφαλείας, (61-71), καθώς απέμεναν τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα. Οι Λιθουανοί έκαναν ακόμα μια προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς μειώνοντας σε 67-71 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Παναθηναϊκός προστάτευσε το προβάδισμα που είχε και πήρε τη νίκη με 67-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 31-41, 45-64, 67-75.

Ρίτας Βίλνιους (Κάιρις): Γκάουντλοκ 19 (3), ΜακΚάλαφ, Μπιτσκάουσκις, Γκεντράιτις, Ρεντζεβίτσιους 2, Ντούλκις, Ουλέτσκας, Τζάκσον 24 (3), Μαρτσουλιόνις, Έχοντας 6, Γκιρτζιούνας, Κίτσινγκ 2, Γκούστις 8, Μπουτκεβίτσιους 6.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης 6, Όγκαστ 6, Δίπλαρος, Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης 7 (1), Φόστερ 4, Περσίδης 3 (1), Νέντοβιτς 18 (3), Γουάιτ 6, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 3 (1), Τζάκσον 6 (1).