Την ήττα με σκορ 73-69 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την ΑΕΚ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλου του Κυπελλούχου που κατέχει από πέρυσι, καθώς έμεινε εκτός τελικού έπειτα από 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα άστοχη με τη νευρικότητα να διακρίνει της κινήσεις της, τη στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» με δυνατή άμυνα επέβαλαν τον ρυθμό τους δείχνοντας να «πατάνε» καλύτερα στο γήπεδο.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με τον Χάρις, ωστόσο ο Βουγιούκας έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια (2-2), με τον Λοτζέσκι να βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό στο 2’ (2-4). Οι επόμενες προσπάθειες των δύο ομάδων ήταν νευρικές, με αρκετά λάθη και πολλά άστοχα σουτ κάτι που αποδεικνύει το σκορ στα μισά της πρώτης περιόδου που ήταν 2-7. Το τρίποντο του Γκριν έκανε το παιχνίδι 5-7 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους για το πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης. Με την επανέναρξη του αγώνα η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια, με τις δύο ομάδες 3 λεπτά πριν το τέλος να παραμένουν ισόπαλες. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Σάκοτα έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ με 12-11, όμως Σίνγκλετον και Παππάς έκαναν το 12-16, με το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου είναι το 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα (19-18) με «δράστη» τον Μπάρλοου, με το παιχνίδι στα πρώτα 3 λεπτά να έχει τρελό ρυθμό, χωρίς ωστόσο οι δύο ομάδες να ευστοχούν στην τελική προσπάθεια δείγμα της νευρικότητας που υπήρχε. Στα μισά της περιόδου το «τριφύλλι» μετρούσε 1/12 σουτ κάτι το οποίο ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Η εικόνα των «πρασίνων» συνέχισε να είναι η ίδια πραγματοποιώντας κακές επιλογές στην επίθεση, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται και να μπαίνει μπροστά στο σκορ με +4 (25-21) και (28-24). Η συγκεκριμένη διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-28.

Στην 3η περίοδο ο Καλάθης μείωσε αρχικά σε 32-30 και ισοφάρισε σε 34-34 στο 23’, με τον Κέι Σι Ρίβερς να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι και να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 34-36 6:21 πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ντένμον διαμόρφωσε το 37-39 και ο Ρίβερς έγραψε το 37-41 3:48 πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να μειώνει στον πόντο (42-43) ένα λεπτό πριν το τέλος. Στα τελευταία δευτερόλεπτα με 1/2 βολές του Καλάθη έγινε το σκορ 42-44, το οποίο ήταν και το τελικό της 3ης περιόδου.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου ο Παππάς απάντησε στο καλάθι του Ελονού και με τρίποντο έκανε το 44-47 και πάλι ο ίδιος σημείωσε το 46-49. Στο 32’ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 50-49 με τον Λοτζέσκι να απάντα αμέσως για τρεις (50-52). Ο Χάρις με δίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (55-54), όμως ο Βουγιούκας με 2/2 βολές έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο «τριφύλλι» 55-56. Το ματς φαινόταν πως θα είχε κατάληξη θρίλερ με τον Παναθηναϊκό στο 35’ να είναι μπροστά στο σκορ με 57-59. Ο Καλάθης τρία λεπτά πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα για τρεις πόντους στον «εξάστερο» (59-62), ωστόσο ο Χάρις με γκολ φάουλ έφερε το ματς στα ίσια, ενώ ο Γκριν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 64-62 αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Μετά τις οδηγίες του Καταλανού ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην επίθεση με τον Ελονού να ανεβάζει τη διαφορά στο + 4 (66-62) 56’ δευτερόλεπτά πριν το τέλος. Ο αγώνα είχε περάσει στις εδικές καταστάσεις και ο Καλάθης με 1/2 βολές έκανε το 66-63 με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να καλεί εκείνος τάιμ άουτ 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Γκριν με 2/2 βολές έκανε το σκορ 68-63, με τον Ρίβερς στην επόμενη επίθεση να κερδίζει τρεις βολές, από τις οποίες ευστόχησε στις δύο κάνοντας το σκορ 68-65. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε στην άμυνα να κλέψει, στέλνοντας τον Ελονού στις βολές. Ο σέντερ της ένωσης ευστόχησε στη μια κάνοντας το 69-65, με τον Ρίβερς να ευστοχεί για τρεις, μειώνοντας σε 69-68, ενώ αμέσως μετά έκανε φάουλ στον Γκριν, ο οποίος ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το 71-68. Έπειτα ήταν η σειρά του Παππά να πάει στις βολές και με 1/2 έκανε το 71-69. Στην επαναφορά της ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός έκλεψε τη μπάλα, ωστόσο ο στην προσπάθεια να διεισδύσει ο Ρίβερς πάτησε τη πλάγια γραμμή και έτσι η κατοχή ανακτήθηκε για τους γηπεδούχους με τον Σάκοτα να πηγαίνει στη γραμμή των βολών κάνοντας το 73-69 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΑΕΚ: Τζέιμς 5 (1), Γκριν 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 20 (7/17 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4 (0/5 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Ελόνου 12 (14 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (0/4 σουτ), Σάκοτα 9 (1), Μπάρλοου 4 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Σι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 5 (1), Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 9 (12 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 10 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1/4 σουτ, 11 ριμπάουντ), Ρίβερς 9 (1/6 τρίποντα), Παππάς 14 (1), Λεκαβίτσιους (0/6 σουτ), Αντετοκούνμπο.

Ομαδικά στατιστικά

ΑΕΚ: 20/52 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 21/25 βολές, 43 ριμπάουντ (31+12), 15 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Παναθηναϊκός: 15/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 21/32 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10),. 16 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες.