Το «Τουρνουά Παναθηναϊκού» κατέκτησε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του «τριφυλλιού» η οποία στο τρίτο παιχνίδι επικράτησε με 72-43 της Ελευθερίας Μοσχάτου, φτάνοντας τις τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Όπως στα προηγούμενα δύο παιχνίδια κόντρα στις Εσπερίδες και τον Πρωτέα Βούλας, έτσι και ενάντια στην ομάδα του Μοσχάτου, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στο παρκέ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη.

Πολλές οι δοκιμές και πάλι από την Ελένη Καπογιάννη, που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Κάρτερ, Ριντ, Σωτηρίου και Πότερ, όπως είχε συμβεί και στα προηγούμενα δύο φιλικά παιχνίδια του τουρνουά.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου, το «τριφύλλι» δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο οι παίκτριες της Καπογιάννη με τις Ριντ και Παυλοπούλου πήραν το προβάδισμα με 7-5. Οι «πράσινες» τρέχοντας στο γήπεδο, όποτε τους δίνονταν η ευκαιρία και μάζευαν εύκολα το ριμπάουντ, χτύπησαν στο τρανζίσιον, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 13-5 στο 6’. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι «πράσινες» έχασαν τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε λάθη και εξαιτίας της βελτιωμένης άμυνας της Ελευθερίας Μοσχάτου, η οποία έτρεξε ένα μικρό σερί και μείωσε σε 15-12.

Όπως στην πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν καλό με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί στο 23-16, ενώ το ροτέισιον από την Ελένη Καπογιάννη είχε ξεκινήσει. Η πρώτη διψήφια διαφορά ήρθε με τρίποντο της Κωτούλα για το 26-16. Στο δεύτερο μισό της περιόδου τα κορίτσια του Παναθηναϊκού συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και έτσι διατήρησαν τη διψήφια διαφορά έως το τέλος του ημιχρόνου (35-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά φτάνοντας σε double σκορ (50-25), αφού οι «πράσινες» είχαν βρει φοβερό ρυθμό πίσω από τα 6,75 με την Κωτούλα να σκοράρει συνεχώς, αλλά και σκληροτράχηλη άμυνα. Με το σκορ στο 55-25 (26’) η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους. Ο χρόνος συνέχισε να μοιράζεται σε όλες τις παίκτριες του Παναθηναϊκού, πλην των νεαρών Ζιάκα και Παλάσκα, όμως η διαφορά έμεινε στα ίδια πλαίσια μέχρι το τέλος, όπως επιβεβαίωνε το 58-29.

Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά «καθαρίσει», η Ελένη Καπογιάννη με την έναρξη της τέταρτης περιόδου πέρασε στο παρκέ την Αγγελική Ζιάκα. Το παιχνίδι είχε πλέον πάρει περισσότερο τη μορφή πεδίου δοκιμών για τους δύο προπονητές. Το σκορ στο 35’ ήταν στο 62-39, όταν την εμφάνισή της στο παρκέ έκανε και η Ζένια Παλάσκα για το χρόνο που απέμενε. Ο ρυθμός είχε πέσει, οι γηπεδούχες διατηρούσαν με άνεση το προβάδισμα και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 72-43.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-23, 58-29, 72-43

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα 3, Κωτούλα 6, Παυλοπούλου 10, Πότερ 8, Σωτηρίου 11, Μπουντούρη 7, Αλεξανδρή 2, Παλάσκα, Κάρτερ 9, Θεοδωρομανωλάκη 3 Χαιριστανίδου 6.

Ελευθερία Μοσχάτου (Δεσποτάκης): Γκόλντγουέι 13, Στούπα 8, Καρακασίδου, Νάτσκου, Σταμάτη, Τσούκα, Γακουλάκη, Μυλωνάκη 5, Μπριούερ 17 Ταμπάκου.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης