Εύκολο μεσημέρι είχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στις Εσπερίδες, με το «τριφύλλι» να επικρατεί στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 74-45 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ Γυναικών.

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες από την ομάδα της Καλλιθέας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι το ημίχρονο «έχτισαν» μία καλή διαφορά, την οποία αύξησαν στην επανάληψη, φτάνοντας έτσι το 6 στα 6 στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίες για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν οι Τσάστιτι Ριντ (11π, 5ρ, 4ασ), Έμιλυ Πότερ (11π και 9ρ) και Πηνελόπη Παυλοπούλου (12π, 3ρ, 5ασ, 2κλ).

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Κάρτερ, Σωτηρίου, Ριντ και Πότερ, ενώ οι πρώτες πέντε για τις Εσπερίδες ήταν οι Βιργιόχε, Λουκάτου, Πρίφτη, Κασάπογλου και Χίγκινς.

Το «τριφύλλι» είχε εκρηκτικό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο όπου έτρεξε σερί 9-0 στο πρώτο δίλεπτο. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, οι Εσπερίδες βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και μείωσαν σε 11-9 στο 7’. Η Ελένη Καπογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ και οι οδηγίες της Ελληνίδας τεχνικού έπιασαν τόπο αφού οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν καλύτερες ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (17-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ακόμα καλύτερος και πολύ γρήγορα ανέβασε και πάλι τη διαφορά (20-12). Η ομάδα της Καλλιθέας δεν τα παράτησε και με τρίποντο της Κορρέ μείωσε σε 23-20 στο 12’. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχες ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και με κορυφαία την Ριντ πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (33-22) στο 18’, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +16 (38-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς και στο 24’ πήγε για πρώτη φορά στο +21 (45-24), με καλάθι της Σωτηρίου. Η κυριαρχία των «πρασίνων» στο παιχνίδι ήταν ξεκάθαρη και έτσι σιγά σιγά η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε το ροτέισιον, δίνοντας σταδιακά ανάσες στις βασικές παίκτριες. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και στα υπόλοιπα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο και ολοκλήρωσε προηγούμενος με 54-37.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός καλούνταν απλά να υπερασπιστεί ή να μεγαλώσει τη διαφορά που είχε πάρει και να φτάσει σε μία ακόμα άνετη νίκη. Οι «πράσινες» έκαναν το δεύτερο φτάνοντας το +29 (66-37), ενώ απέμεναν έξι λεπτά για το τέλος του αγώνα. Η Καπογιάννη έριξε στο ματς τις νεαρές Ζιάκα και Παλάσκα για να πάρουν και αυτές χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα η πρώτη με τρίποντο σημείωσε το 68-37 (35’), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός εν τέλει έφτασε στη νίκη με 74-45.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-22, 54-37, 74-45

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Ζιάκα 2, Κωτούλα 8(2), Παυλοπούλου 12, Πότερ 11, Σωτηρίου 4, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 10(1), Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρχιόσε 13, Γασπαράτου 7(1), Λουκάτου, Γούναρη, Πρίφτη, Κορρέ 9(3), Μπενέκη 4, Κασάπογλου 7(1), Χίγκινς 5.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης