Την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών πήρε και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» επικράτησε εντός έδρας της Λουμπλίν με 67-59 και με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων.

Οι «πράσινες» για τρία δεκάλεπτα ήταν εξαιρετικές διατηρώντας διψήφια διαφορά ασφαλείας. Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψαν στην Λουμπλίν να βρει πόντους πίσω από τα 6,75 και να ξαναμπεί στο ματς, αφού κατέβασε τη διαφορά στους 4. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη, στην τελική ευθεία του ματς είχαν το «καθαρό» μυαλό και τις σωστές επιλογές για να μείνουν μπροστά στο σκορ και να γράψουν το 4Χ4 στον όμιλό τους.

Κορυφαίες για το «τριφύλλι» οι Έμιλυ Πότερ με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και Αρίκα Κάρτερ που σημείωσε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ! 10 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε η Αντιγόνη Χαιριστανίδου.

Χωρίς την Τσάστιτι Ριντ αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός, καθώς η Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ έμεινε εκτός αποστολής. Πλέον το Σάββατο (19/11) είναι προγραμματισμένο το πρώτο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Α1.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Κάρτερ, Σωτηρίου, Χαιριστανίδου και Πότερ, ενώ οι πρώτες πέντε για την Λουμπλίν ήταν οι Κλάουντεν, Μακ, Στάνατσεφ, Βινκόφσκα και Ζιετάρα.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-9 στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, αφού η Μακ μπήκε «ζεστή» σκοράροντας τους 8 από τους 9 πόντους της πολωνικής ομάδας. Οι «πράσινες» ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους και μέσω της καλής τους άμυνας βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, προσπερνώντας με 17-11 στο 8’, με τις Κάρτερ και Πότερ να οδηγούν στο σκοράρισμα. Στο τελευταίο δίλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες και η αστοχία και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 17-13.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ελέγχοντας τον ρυθμό μέσα από την άμυνά του, κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφια διαφορά (25-15) στο 13’, την ώρα που η Πότερ είχε φτάσει ήδη τους 11 πόντους. Οι «πράσινες» δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διατηρούν διαφορά ασφαλείας (30-18 στο 16’), την ώρα που η Ελένη Καπογιάννη συνέχιζε το ροτέισιον. Παυλοπούλου και Σωτηρίου υπέγραψαν το διψήφιο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο, με τις «πράσινες» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +10 (35-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκό κατάφερε να κρατήσει για περίπου τρία λεπτά χωρίς πόντο την Λουμπλίν με αποτέλεσμα να φτάσει για πρώτη φορά στον αγώνα στο +18 (43-25 στο 23’). Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη που έδειξε να χαλαρώνει και να δυσκολεύεται απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 45-35 στο 27’. Έχοντας κορυφαία την Πότερ (19π) και την Κάρτερ (12π) να ακολουθεί ο Παναθηναϊκός «έκλεισε» την τρίτη περίοδο όντας στο +12 (51-39).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κόλλησε επιθετικά και η Λουμπλίν βρήκε την ευκαιρία να κάνει την αντεπίθεσή της για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης κατεβάζοντας τη διαφορά στο -6 (53-47) στο 34’. Η Κάρτερ βγήκε μπροστά σε εκείνο το σημείο και με οκτώ σερί πόντους κράτησε όριο τον Παναθηναϊκό (61-54 στο 37’), την ώρα που οι «πράσινες» συνέχιζαν να δέχονται εύκολα καλάθια από τα 6,75. Η πολωνική ομάδα μείωσε ακόμα και στους τέσσερις πόντους (61-57 στο 38’), όμως ο Παναθηναϊκός διατήρσε την ψυχραιμία του, φτάνοντας στη νίκη με 67-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Αλεξανδρή 2, Κάρτερ 20(4), Χαιριστανίδου 10, Παυλοπούλου 6, Πότερ 23, Μπουντούρη 1, Κωτούλα, Σωτηρίου 5(1), Θεοδωρομανωλάκη.

Λούμπλιν (Σεφζίκ): Μακ 21, Τρέζιακ 4 (1), Ζιετάρα 1, Κουζούνσκα, Στανατσέφ 17 (4), Κλουντέν 6 (1), Κόσλα, Βινκόφσκα 2 και Ζεκ 8 (2).

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα κάνοντας κλικ ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης