Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών ο Παναθηναϊκός, που δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στις Εσπερίδες επικρατώντας στην Καλλιθέα με το ευρύ 61-92, για τη 17η αγωνιστική.

Οι «πράσινες» συνάντησαν αντίσταση από την ομάδα της Καλλιθέας μόνο για δέκα λεπτά, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβασαν ταχύτητα, έστειλαν τη διαφορά στο +30 στην τρίτη περίοδο και έφτασαν σε μία ακόμα άνετη επικράτηση.

Κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό η Έμιλυ Πότερ και Ελεάννα Χριστινάκη με 19 πόντους, 10 πρόσθεσε η Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παυλοπούλου, Κάρτερ, Χριστινάκη, Ριντ και Πότερ, ενώ οι πρώτες πέντε για τις Εσπερίδες ήταν οι Χίγκινς, Κασάπογλου, Κορρέ, Γασπαράτου και Βιργιόχε.

Ο Παναθηναϊκός με επικεφαλής την Πότερ στο σκοράρισμα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 6-10 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά περισσότερο από +5 (10-15 στο 6’). Οι Εσπερίδες αντεπιτέθηκαν και με σερί 8-0 προσπέρασαν με 18-15 στο 7’, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «πράσινες» κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, «γράφοντας» το 20-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πάτησε «γκάζι» και «έχτισε» διαφορά ασφαλείας. Αφού οι δύο ομάδες έμειναν άποντες για περίπου δύο λεπτά, οι «πράσινες» έφτασαν στο +7 (20-27 στο 13’), ενώ για πρώτη φορά σκαρφάλωσαν σε διψήφια διαφορά στο 14’ (23-34). Έχοντας επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη αύξησαν τη διαφορά στο +21 (27-48) και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενες με 29-48.

Η εικόνα του αγώνα στην τρίτη περίοδο έμοιαζε με αυτή του δεύτερου δεκαλέπτου. Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού κυριαρχούσαν στο γήπεδο, όντας ανώτερες σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Έτσι η διαφορά άγγιξε ακόμα και το +30 (33-63) στο 26’. Από κει και μετά οι «πράσινες» χαμήλωσαν ταχύτητα, αλλά το 44-66 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ενδεικτικό πως οι Εσπερίδες δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό, την ώρα που η Ελένη Καπογιάννη συνέχιζε το ροτέισιον.

Στην τέταρτη περίοδο το «τριφύλλι» συνέχισε να διαχειρίζεται το προβάδισμα που είχε πάρει στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα. Η Ελένη Καπογιάννη έριξε στο παρκέ και τις νεαρές, Ζιάκα και Φελούρη για να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Κάπως έτσι στο 35’ ο πίνακας του σκορ έδειχνε 50-77, ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήγε εκ νέου στο +30 (54-84 στο 39’). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 61-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα 9, Βιργκιόγκε 13, Τσούρντου, Γασπαράτου 1, Πρίφτη 6(1), Κορρέ 21(3), Μαργέλου 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 9, Γουλφολκ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα, Κωτούλα 9(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 19, Σωτηρίου 6, Αλεξανδρή 5(1), Χριστινάκη 19(1), Φελούρη, Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Χαιριστανίδου 6.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης