Καμία αντίσταση δεν συνάντησαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού από τον Ηλυσιακό, επικρατώντας εύκολα με 3-0 σετ για τη 2η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» μετά την αυτοκτονική ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένες να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάτι που έκαναν με χαρακτηριστική άνεση απέναντι σε μία σαφώς πιο αδύναμη ομάδα.

Οι Χαντάβα, Σάντσες και Κοσμά «υπέγραψαν» την πρώτη νίκη των «φίνων κοριτσιών» στη φετινή Volley League, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενες πήραν γρήγορα μία διαφορά δύο πόντων και τη διατήρησαν μέχρι το σημείο που ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10. Οι «πράσινες» με τη Χαντάβα να πιέζει από θέση σερβίς αλλά και να ηγείται της επίθεσης βρήκαν την ευκαιρία και πέρασαν μπροστά με 18-15, μία διαφορά που δύσκολα θα μπορούσε να ανατρέψει η ομάδα του Ηλυσιακού. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στην πράξη με τα «φίνα κορίτσια» να «καθαρίζουν» το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα από το πρώτο σετ και με συνοπτικές διαδικασίες διαμόρφωσε το 5-1 επιβεβαιώνοντας με αυτό τον τρόπο στο παρκέ τη διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες. Τα κορίτσια του Γιώργου Δερμάτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στο 16-9 και στη συνέχεια στο 25-16 κατακτώντας και το δεύτερο σετ.

Ίδια εικόνα με αυτή του δεύτερου σετ υπήρχε και στο τρίτο, όπου τα «φίνα κορίτσια» προηγήθηκαν και πάλι με 5-1, όντας αποφασισμένες για τελειώσουν την αναμέτρηση το συντομότερο δυνατό. Τo 17-8 που διαμορφώθηκε στη συνέχεια ήταν χαρακτηριστικό αυτών των προθέσεων και λίγο αργότερα έγινε το τελικό 25-11, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 σε ένα παιχνίδι που δεν χωράει πολλές αναλύσεις.

Τα σετ: 25-20, 25-16, 25-11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 6 (6/15 επ., 55% υπ. - 36% άριστες), Κοσμά 8 (5/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Νεΐκοβα 1 (1 άσσος), Χαντάβα 11 (8/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 39% άριστες), Μεταξά 14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σάντσεζ 14 (12/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κασδοβασίλη, Πασσιά, Τσιτσιγιάννη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ).