Το πρώτο «βήμα» για να βρεθεί στις «32» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup Γυναικών έκανε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Φέφινγκεν στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «64» του θεσμού.

Οι «πράσινες» ήταν εμφανώς ανώτερες, κάτι που έδειξαν και στα τρία σετ του αγώνα. Πλέον αυτό που χρειάζεται το «τριφύλλι» είναι η κατάκτηση δύο σετ στη δεύτερη εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ελβετική ομάδα (30/11, 20.00), για να πάρει και επίσημα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο σετ, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 7-2 έπειτα από ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας από την Ανθούλη. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανείς και με χαρακτηριστική ευκολία οι γηπεδούχες έφτασαν στο double σκορ (14-7). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το +7 (17-10) και στη συνέχεια, «καθαρίζοντας» το πρώτο σετ με 25-15.

Η εκκίνηση του «τριφυλλιού» ήταν δυναμική και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας και πάλι κεφάλι με 7-3, ύστερα από πρώτο χρόνο της Μέντιτς. Ο Παναθηναϊκός δεν έδειξε σημάδια χαλάρωσης διευρύνοντας με χαρακτηριστική ευκολία το προβάδισμά του με 12-6 και στη συνέχεια με 17-7. Το 25-13 ήρθε με χαρακτηριστική ευκολία για το «τριφύλλι» που έκανε το 2-0 σαν σε προπόνηση.

Η  εικόνα του τρίτου σετ ήταν εντελώς διαφορετική. Λίγο η άνοδος της ελβετικής ομάδας, αλλά πολύ περισσότερο η χαλάρωση του Παναθηναϊκού έδωσε την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να είναι ανταγωνιστικές. Μάλιστα η Φέφινγκεν προηγήθηκε με 5-7, όμως γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8 με την Γκρότες. Από εκείνο το σημείο έως και το 19-19 το σετ είχε την εικόνα ντέρμπι, αλλά στην τελική ευθεία ο Παναθηναϊκός έκανε τη δουλειά του και με 25-20 έκανε το 3-0 στα σετ παίρνοντας πανηγυρικά τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-13, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 67% άριστες), Γκρότους 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/1 επ.), Ανθούλη 12 (10/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ίβκοβιτς, Νικολογιάννη 2 (2/3 επ.), Μερκούρη.

ΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Τίμοθι Λίπουνερ): Βίλι 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ), Πιερέ, Ματέρ 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Ίχλερ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ), Μπέτσιτς 4 (4/18 επ., 67% υπ. - 47% άριστες), Ζέρνοβιτς 3 (3/12 επ., 57% υπ. - 22% άριστες) / Ντεπράτι (λ, 60% υπ. - 24% άριστες), Χάγκελε, Λίνγκμπεργκ, Κοχ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης