Τη νίκη με 3-0 σετ πήρε ο Παναθηναϊκός επί της Θέτιδας στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι, για την 7η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Σε ένα απαιτητικό παιχνίδι, οι «πράσινες» παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο και έτσι έκαναν ακόμα πιο εύκολη τη δουλειά τους, φτάνοντας στη «καθαρή» νίκη και τους τρεις βαθμούς. Το «τριφύλλι» που χρησιμοποίησε ως όπλο του το δίπτυχο σερβίς-μπλοκ είχε ως κορυφαία τη Μάρετ Γκρότες, ενώ σημαντικές λύσεις πρόσφεραν η Ναταλία Μεταξά και Σοφία Μέντιτς.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στη ρεβάνς με τη Φέφινγκεν, την ερχόμενη εβδομάδα (30/11, 20.00) στην Ελβετία, όπου χρειάζεται δύο σετ για να «σφραγίσει» την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τις Παπαφωτίου, Ανθούλη, Μέντιτς, Χατζηευστρατιάδου, Γκρότες και Ανάε.

Οι «πράσινες» με το «καλημέρα» του πρώτου σετ έβγαλαν την ποιότητά τους στο παρκέ παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 7-3,το οποίο στη συνέχεια διαμορφώθηκε σε 11-5, με αποτέλεσμα ο τεχνικός της Θέτιδας να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Το σερβίς του «τριφυλλιού» έκανε θραύση βάζοντας μεγάλες δυσκολίες στην υποδοχή των φιλοξενούμενων που έμειναν πίσω με 16-8. Το 20-9 με το οποίο μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ οι «πράσινες» ήταν ενδεικτικό της κυριαρχίας του Παναθηναϊκού, που λίγο αργότερα έκανε το 1-0 παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική και με καλά σερβίς της Χέιντεν ακολουθούσε τον Παναθηναϊκό στο σκορ (7-7). Σταδιακά το «τριφύλλι» έχτισε μία μικρή διαφορά (14-11), ενώ στη συνέχεια κατάφερε να βγάλει από την περιστροφή την Χέιντεν, καθώς η Αμερικανίδα ακραία της Θέτιδας πήρε έναν ακόμα άσσο. Έτσι τα «φίνα κορίτσια» έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Γκρότες, διαμόρφωσαν το 16-12 και στη συνέχεια το 20-15. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα στη συνέχεια για τις «πράσινες», που έφτασαν στο 25-18, κατακτώντας και το δεύτερο σετ.

Παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο η Θέτιδα στο τρίτο σετ ξεκίνησε φουριόζα προηγούμενη με 3-6. Ο Μπράνκο Γκάιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να κάνει παρατηρήσεις στις παίκτριες του και με το σκορ στο 4-8, πέρασε στο ματς την Μεταξά αντί της Χατζηευστρατιάδου, φρεσκάροντας το μπλοκ. Ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα στη συνέχεια και αφού ισορρόπησε το παιχνίδι (12-12) πήρε σημαντικό προβάδισμα 19-15, αφού η Μεταξά έκανε θραύση στο μπλοκ. Η Θέτιδα δεν κατέθεσε τα όπλα και έκανε την τελική της αντεπίθεση για να μείνει ζωντανή στο ματς μειώνοντας σε 19-18. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και με την Μέντιτς να δίνει λύσεις στην επίθεση διαμόρφωσε το 25-21 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-18, 25-21)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 13 (11/25 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 75% υπ.-55% άριστες), Γκρότες 10 (9/22 επ., 1 άσσο, 82% υπ.- 73% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/2 επ.,1 άσσο,. 1 μπλοκ), Ανθούλη 8 (8/26 επ.), Μέντις 13 (9/14 επ., 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ.-37% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 9 (5/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 23% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 2 (2/9 επ.), Χάρντεμαν 5 (5/24 επ., 59% υπ. - 30% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 55% υπ.-27% άριστες), Κοντονή (λ),  Φλιάκου, Παυλοπούλου 1 (1 άσσο), Λουκά 2 (2/4 επ.).

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης