Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-2 σετ.

Οι «πράσινοι» έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0, γνωρίζοντας μάλιστα την απώλεια του δεύτερου σετ ενώ βρισκόντουσαν μπροστά με 24-22! Ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν καρδιά πρωταθλητή και καταθέτοντας ότι είχαν στο παρκέ έφτασαν σε μία μεγαλειώδη ανατροπή.

Αυτή είναι η 6η σερί νίκη του Παναθηναϊκού σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο οποίος τη φετινή σεζόν ήταν αήττητος μέχρι σήμερα όπου το «τριφύλλι» έβαλε τέλος σε αυτό το σερί των «ερυθρολεύκων».

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γιάκομπσεν, Κοβάρ, Φράγκο, Ρανγκέλ, Ερνάντεζ και Ζήση στην υποδοχή.

Με άσσο του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων στον αγώνα (5-3), αλλά πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός από τα καλά σερβίς του Ιντάλγκο μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και να κάνει το 6-7, έργο που συνέχισε ο Παγιένγκ όπου με δύο σερί άσσους «έγραψε» το 8-10.  Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ αλλά και ισχυρό μπλοκ ανοίγοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά (11-16). Η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στην εξέλιξη του σετ (16-21), αλλά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς. Με αντεπίθεση διαρκείας και άσσο του Γιάκομπσεν, το «τριφύλλι» μείωσε σε 21-23, αλλά έχασε την ευκαιρία σε κόντρα μπάλα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο και στη συνέχεια απώλεσε και το σετ με 22-25.

Το γρήγορο 0-2 του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ έγινε 4-2 για τον Παναθηναϊκό που βρήκε ένα μίνι ξέσπασμα με πρωταγωνιστές τους Φράγκο και Ερνάντεζ. Το «τριφύλλι» είχε περιορίσει τα λάθη του και διατηρούσε τη μικρή διαφορά των δύο πόντων (11-9), αλλά με μπλοκ πάνω στον Ερνάντεζ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σετ στα ίσια (11-11). Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το μομέντουμ και με άσσο του Παγίενγκ προσπέρασαν και πάλι με 13-15, ενώ μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 17-21. Ο Παναθηναϊκός εκεί που φαινόταν να είναι με την πλάτη στον τοίχο όχι μόνο αντέδρασε αλλά έβγαλε στόφα πρωταθλητή και με τρομερό σερί κατάφερε να προσπεράσει με 24-22. Ο Ερνάντεζ είχε την ευκαιρία να τελειώσει στο σετ, αλλά δέχτηκε μπλοκ από τον Κουμεντάκη και στη συνέχεια με κακή επίθεση και άουτ από τον Κοβάρ διαμορφώθηκε το 24-26 και το 0-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, σε μία αυτοκτονία του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν είχε περιθώριο νέας απώλειας και έτσι προηγήθηκε με 3-0 και 8-4. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε στην πορεία, αφού οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν από το σερβίς και έχουν καλή λειτουργία στην επίθεση και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 15-10. Ο Ολυμπιακός αν και φαινόταν υποτονικός μπόρεσε και πάλι να μαζέψει τη διαφορά (16-14), αλλά η «πράσινη» απάντηση ολοκληρώθηκε με μονό μπλοκ του Φράγκου για το 20-15. Οι «πράσινοι» παρουσίασαν και πάλι προβλήματα στο να τελειώσουν το σετ, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να μειώσουν και πάλι σε 22-20, με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος να καλέσει τάιμ άουτ. Εν τέλει το «τριφύλλι» βρήκε τις λύσεις και με 25-22 πήρε το τρίτο σετ μειώνοντας σε 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 4-7 στο τέταρτο σετ, έπειτα από άσσο του Παγιένγκ. Η ισοφάριση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει (8-8), αλλά στην πορεία ο Ολυμπιακός διατήρησε μία διαφορά δύο πόντων (13-15) που συνόδευσε τις δύο ομάδες στο τέταρτο σετ. Με το σκορ στο 18-19, ο Ερνάντεζ πήγε στο σερβίς, ο Ρανγκέλ μπλόκαρε τον Ιντάλγκο και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 19-19, για να προσπεράσει αμέσως μετά με άσσο του Κουβανού (20-19). Οι λεπτομέρειες στο τέταρτο σετ ήταν με την πλευρά του Παναθηναϊκού και με δύο καρμπόν πόντους από τον Ερνάντεζ που πήρε ισάριθμα μπλοκ άουτ διαμορφώθηκε το 25-22, με το «τριφύλλι» να ισοφαρίζει σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο άσσους από τους Ερνάντεζ και Φράγκο, αλλά και πόντο από μπλοκ δια χειρός του Ρανγκέλ, παίρνοντας προβάδισμα με 6-2. Η αλλαγή πλευρών βρήκε το «τριφύλλι» να έχει προβάδισμα με 8-6, το οποίο αυξήθηκε κατά ένα πόντο στη συνέχεια (11-8), αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλούσαν από το σερβίς. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να χάσει το ματς και φτάνοντας στο 15-10, έκανε το 3-2 και πήρε τη νίκη με μία μεγαλειώδη ανατροπή!

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-10)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (12/25 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 9 (6/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 38% άριστες), Ερνάντεζ 20 (18/40 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 58% υπ. - 32% άριστες), Μπάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (3/11 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Στερν 14 (12/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (12/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 79% υπ. - 54% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (19/32 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 46% υπ. - 22% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 2 (2/4 επ.).

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης