Την πρόκριση στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ που χρειάζονταν κόντρα στο Μίλωνα και στη συνέχεια πήρε και τη νίκη με 2-3 σετ!

Οι «πράσινοι» στον επαναληπτικό της νίκης τους με 3-0, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Μίλωνα στα δύο πρώτα σετ, «σφραγίζοντας» έτσι όσο πιο γρήγορα μπορούσαν το εισιτήριο για τον τελικό. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος απέσυρε τους βασικούς, έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μάρκου, Μπάση, Κωστόπουλο και Γεωργίου, με αποτέλεσμα ο Μίλωνας να φτάσει στην ισοφάριση (2-2). Ωστόσο, στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη και προκρίθηκε πανηγυρικά σε έναν ακόμα τελικό.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με μεγάλη συγκέντρωση στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 2-5 και 4-9 και έτσι ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ. Το «τριφύλλι» έβαλε στο παιχνίδι του και το σερβις με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-12, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα η εικόνα του σετ άλλαξε. Ο Μίλωνας βελτίωσε την επίθεσή του, μείωσε σε 9-13 και στη συνέχεια πλησίασε στον πόντο (14-15), εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη και τις άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επανάφερε σε τάξη τους «πράσινους» της Αθήνας που αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στο +3 (15-18), αλλά οι γηπεδούχοι με όπλο τους το σερβίς ισοφάρισαν σε 19-19. Μία κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ, έβαλε μπροστά το Μίλωνα με 22-21, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ερνάντεζ «καθάρισε» για τον Παναθηναϊκό που με 22-25, έκανε το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν αφού ο Μίλωνας ήταν η ομάδα που πήρε ένα καλό προβάδισμα (8-4) στην αρχή. Το «τριφύλλι» δεν είχε καλή απόδοση με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 11-6. Ένα μικρό σερί για τους φιλοξενούμενους κατέβασε τη διαφορά στο 11-8 και με τον Ερνάντες να κάνει θραύση στο σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε στο ελάχιστο (12-11). Το «τριφύλλι» είχε πλέον την απαιτούμενη ενέργεια στην άμυνα και την πίεση από το σερβίς. Έτσι ισοφάρισε σε 13-13 και ο Φράγκος με δύο άσσους «έγραψε» το 13-15. Ο Πετρέας δεν μπόρεσε να τελειώσει δύο φάσεις σε πρώτο χρόνο και έτσι ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 18-18, αλλά και πάλι ο Ερνάντεζ ήταν παρών, όπου με έναν πόντο και έναν άσσο διαμόρφωσε το 19-21, βάζοντας ξανά σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό, που ήθελε τέσσερις πόντους για να εξασφαλίσει το δεύτερο σετ και την πρόκριση στον τελικό του League Cup. Ο Μίλωνας δεν κατέθεσε τα όπλα ισοφαρίζοντας και πάλι σε 21-21, αλλά ο Παναθηναϊκός και ο Πετρέας είχαν την ουσία. Με μπλοκ του Έλληνα κεντρικού το «τριφύλλι» επικράτησε με 23-25, έκανε το 0-2 στα σετ και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ ξεκίνησε με τους Μάρκου, Μπάση και Κωστόπουλο, αντί των Ερνάντες, Πετρέα και Κόβαρ, που έπαιρναν ανάσες στον πάγκο. Οι δύο ομάδες ακολουθούσαν η μία την άλλη στο σκορ (8-8), μέχρι ο Μίλωνας να τρέξει ένα σερί και να προηγηθεί με 13-9. Παρόλο το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος συνέχισε το ροτέισιον και σε εκείνο το σημείο πέρασε τον Γεωργίου στη θέση του Γιάκομπσεν, αλλάζοντας και τον πασαδόρο. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +4 (20-16) και με 25-21 πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αγωνίζεται με τους αναπληρωματικούς και να μένει κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους (8-8), που ήθελαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ήταν φυσικό η συνοχή του Παναθηναϊκού να είναι επηρεασμένη από τις πολλές αλλαγές και κάπως έτσι ο Μίλωνας με 20-14, πήρε σημαντικό προβάδισμα για να κατακτήσει και το τέταρτο σετ. Έτσι και έγινε αφού οι γηπεδούχοι, σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε πλέον ελευθερία κινήσεων και από τις δύο ομάδες, επικράτησαν με 25-17, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός δεν επανέφερε τους βασικούς ούτε και στο πέμπτο σετ. Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 8-6, αλλά το «τριφύλλι» με σερί έκανε την ανατροπή παίρνοντας τα ηνία με 8-9 και 9-11. Ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ, ο Μίλωνας και με τη βοήθεια της τύχης σε άσσο του Νανόπουλου ισοφάρισε σε 11-11 και έτσι ήρθε η σειρά του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Το «τριφύλλι» είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και ο Μάρκου έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (11-13) και στη συνέχεια τη νίκη στα τάι μπρέικ με 12-15 και στον αγώνα με 2-3 σετ.

Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 38 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 25-21, 25-17, 12-15)

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (4/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 8 (8/12επ.), Μολίνα 18 (17/32επ., 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/9επ., 1 άσσος, 29%υπ.), Χερ 2 (1/1επ., 1 άσσος) / Χανδρινός 53%υπ., 35%αρ.), Θεοδόσης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Σεμιτέκολος, Δημητούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου 6 (6/20επ.), Νανόπουλος 15 (9/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 44%υπ., 25%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 5π. (4/10επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 2 (2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (6/13επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 15 (11/19επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42%υπ., 27%αρ.), Ερνάντεζ 12 (9/15επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 76%υπ., 44%αρ.), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 5 (3/7επ., 2 άσσοι), Μάρκου 7 (5/20επ., 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 8 (8/18επ., 55%υπ., 20%αρ.).

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα κάνοντας κλικ ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης