Εμφατική ήταν η εκκίνηση του Παναθηναϊκού Β’ στη φετινή Super League 2, επικρατώντας εντός έδρας με 5-2 του Απόλλωνα Λάρισας για την 1η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» του Σωτήρη Αντωνίου ήταν καλύτεροι σε όλοι τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην πρώτη τους νίκη, έχοντας μάλιστα πλουραλισμό στο σκοράρισμα.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 20’, όταν Ταβάρες, Αλμπάνης και Μαρτίνης συνεργάστηκαν ωραία από την αριστερή πλευρά, με τον τελευταίο να πατάει περιοχή και με διαγώνιο σουτ να ανοίγει το σκορ. Ο Αθανασακόπουλος στο 26’ έκανε το 2-0, καθώς από ωραίο γύρισμα του Ταβάρες από αριστερά, σούταρε με τη μια, η μπάλα βρήκε και σε αντίπαλο, για να καταλήξει στη συνέχεια στα δίχτυα.

O Απόλλωνας Λάρισας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ζαχαράκης μείωσε από σε 2-1, στο 47ο λεπτό.

Στο 66΄οι «πράσινοι» επανέκτησαν το προβάδισμα των δύο τερμάτων όταν ο Τερεζίου κυνήγησε την φάση, έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Αυλωνίτη να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έμεινε με δέκα παίκτες στο 69’, λόγω αποβολής του Χατζή και δύο λεπτά μετά ο Τουρκοχωρίτης έστρωσε την μπάλα στον Ηλιάδη, ο οποίος με υπέροχο πλασέ στο όριο της μεγάλης περιοχής, πέτυχε το 4-1 για τον Παναθηναϊκό Β’.

Ένας ακόμα παίκτης που ήρθε από τον πάγκο για τον Απόλλωνα, ο Καλούσης, μείωσε εκ νέου σε 4-2, στο 73ο λεπτό, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σιατραβάνη από δεξιά. Τέλος, Αθανασακόπουλος και Ανδρικόπουλος έπαιξαν ωραία το ένα-δύο και ο δεύτερος πέτυχε με διαγώνιο σουτ από δεξιά το 5-2 στο 90ο λεπτό.

Παναθηναϊκός Β’: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης (80’ Ανδρικόπουλος), Σιδεράς, Εμπό, Μαρτίνης, Ηλιάδης (78’ Σερπέζης), Βουτσάς, Κρυπαράκος (57’ Σαρδέλης), Αθανασακόπουλος, Ταβάρες (77’ Αντωνίου), Αλμπάνης (46’ Tερεζίου).

Απόλλων Λάρισας: Μέλι, Αυλωνίτης (89’ Ποτούσογλου), Γιαννίτσης, Φουρκιώτης (46’ Καλούσης), Ντ’ Αγκοστίνο (46’ Ζαχαράκης), Σταμάτης (76’ Μπαλογιάννης), Λίταινας, Σιατραβάνης, Λόπες (77’ Ντιουλγκέροφ), Χατζής, Κλιγγόπουλος.