Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός για το Κύπελλο Ελλάδος επικρατώντας της Λάρισας με 2-0, σε ένα παιχνίδι που είχε τρία δοκάρια.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι μουδιασμένα, ωστόσο περνώντας τα λεπτά ανέβαζε στροφές με αποτέλεσμα να κάνει την πρώτη καλή φάση μόλις στο 5ο λεπτό με το σουτ του Ρέις να καταλήγει άουτ. Ωστόσο το γρήγορο γκολ που ήταν και το ζητούμενο δεν άργησε να έρθει, με τον Τσάβες στο 18’ να παίρνει τη πάσα από τον Λουτσιάνο, να κερδίζει μια κόντρα και με δυνατό αριστερό σουτ από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΛ κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε πλήρως την κυριαρχία του παιχνιδιού, ωστόσο ο Τσάβες δεν κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα του καθώς το σουτ που επιχείρησε στο 28’ κόντραρε στους αμυντικούς της Λάρισας και κατέληξε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται, χωρίς μάλιστα να έχουν απειληθεί.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, με το μοτίβο να παραμένει το ίδιο. Τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τον ρυθμό και την Λάρισα να παραμένει αρκετά επιφυλακτική. Στο 62ο λεπτό ο Αντονί Μουνιέ έδωσε τη θέση του Λούκας Βιγιαφάνιες, με τον Αργεντινό να κάνει την επανεμφάνισή του μέσα σε χειροκροτήματα. Στο 68’ η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τη Λάρισα πραγματοποιήθηκε ύστερα από την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη και να παραμένει έτσι το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στην ευκαιρία της Λάρισας με σουτ του Χίλιεμαρκ, το οποίο έδιωξε ο Μπόζοβιτς στο 73ο λεπτό, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη δύο λεπτά αργότερα, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια η Λάρισα απείλησε και δεύτερη φορά με τον Περόνε, ωστόσο και πάλι η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στους φιλοξενούμενους καταλήγοντας στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη. Στο 89’ ο Χατζηγιοβάνης μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα, ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης άφησε το παιχνίδι, στη συνέχεια της φάσης ο Μολίνς έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα ήταν και το τελικό σκορ στο 93’ ο Μολίνς με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0 σφραγίζοντας έτσι τη νίκη για την ομάδα του.

Το live της αναμέτρησης

Τέλος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του για το Κύπελλο Ελλαδας

93' Γκοοοοοοοοοοοοοοοολ για τον Παναθηναϊκό 2-0 με πλασέ του Μολίνς

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλεόν χρόνος

89' Δοκάρι για τον Μολίνς, ενώ οι πράσινοι φωνάζουν για πέναλτι στον Χατζηγιοβάνη

87' Κίτρινη κάρτα ο Ρέντζας

86' Καλό σουτ του τσάβες μπλοκάρει ο Μπόζοβιτς

80' Δεύτερο δοκάρι για τη Λάρισα με το σουτ του Περόνε, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά ωστόσο το δοκάρι έσωσε και πάλι τον Παναθηναϊκό

78' Έξω ο Λουτσιάνο μέσα ο Μολίνς τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟ

75' Ο Χατζηγιοβάνης βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπόζοβιτς, ωστόσο δεν κατάφερε να τον νικήσει

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ με σουτ του Χίλιεμαρκ, έδιωξε ο Μπόζοβιτς

72' Μέσα ο Χίλιεμαρκ έξω ο Ρέις

72' Τρίτη αλλαγή για τη Λάρισα μέσα ο Ναζλίδης Κριζμάν

68' Δοκάρι για την Λάρισα ύστερα από απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γουάλας, τυχερός εδώ ο Παναθηναϊκός

67' Κίτρινη κάρτα για τον Κρητικό

66' Κίτρινη κάρτα για τον Ινσούα για τράβηγμα

62' Αλλαγη για τον Παναθηναϊκό ο Βιγιαφάνιες στη θέση του Μουνιέ, επανεμφάνιση για τον Αργετνινό μετά από πολύ καιρό

62' Λεοζίνιο έξω Κρητικός μέσα για τη Λάρισα

61' Ωραία σέντρα χαμηλά από τον Γιόχανσον δεν μπορεί να πλασάρει ο Μουνιέ

60' Αλλαγή για τη Λάρισα Ναβάρο μέσα Δεριτζάκης έξω

55' Δυνατή σέντρα σουτ του Ινσούα από τα αριστερά η μπάλα έφυγε άουτ

54' Κίτρινη κάρτα ο Γιοβάνοβιτς για φάουλ στον Τσάβες

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

Λήξη ημιχρόνου 1-0 μπροστά ο Παναθηναϊκός

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος

38' Ένταση στο ματς για ένα μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγιοβάνη από τον Αντονί ο οποίος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα, όπως και ο Λουτσιάνο για διαμαρτυρία

34' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, ωστόσο ο Λουτσιάνο δεν προλαβε να κάνει κάλο σουτ και να βάλει δύσκολα στον Μπόζοβιτς

28' Καλή στιμγή για τον ΠΑΟ με τον συνδιασμό και πάλι του Λουτσιάνο με τον Τσάβες, το σουτ του τελευταίο κατέληξε κόρνερ

25' Οι "πράσινοι" διαχειρίζονται άριστα το ματς χωρίς να έχουν απειληθεί από τους φιλοξενούμενους

20' Κίτρινη κάρτα για τον Λεοζίνιο και τον Περόνε, ο πρώτος για διαμαρτυρία και ο δεύτερος για φάουλ πάνω στον Κουρμπέλη

18' Γκοοοοοοοοοοοοοοοολ για τον Παναθηναϊκό με τον Αντρές Τσάβες. Ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα από τον Λουτσιάνο και αφού κέρδισε μια κόντρα μπήκε μεσα στην περοχή και με ξερό αριστερό στη αριστερή γωνία του Μπόζοβιτς έκανε το 1-0

15' Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 15 λεπτά, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία της Λάρισας

7' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Λάρισα, διώνσει η άμυνα του Παναθηναϊκού

5' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με το σουτ του Ρέις να καταλήγει άουτ

Έναρξη αγώνα

Οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει το ματς

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Παναχαϊκή επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας με 1-0