Μπροστά στην Μπαρτσελόνα των εκατομμυρίων και των μεγάλων ονομάτων ο Παναθηναϊκός προέταξε πάθος, αυταπάρνηση αλλά και πίστη πως μπορούσε να πάρει τη νίκη στο ματς της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, ωστόσο δεν τα κατάφερε με τους «πράσινους» να γνωρίζουν την ήττα στην παράταση με 97-89 (κανονική διάρκεια 75-75).

Το «τριφύλλι» έχοντας κορυφαίους τους Ντίνο Μήτογλου με νταμπλ-νταμπλ (16π, 12ρ), Μάρκους Φόστερ (24π, 3ασ) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (17π 5 αστ)  πάλεψε ως ίσος προς ίσο κόντρα στην ομάδα του Νικ Καλάθη, όμως το πληρέστερο ρόστερ και κάποιες μικρές λεπτομέρειες ήταν τα στοιχεία που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Πλήγωσαν το «τριφύλλι»  οι Νικ Καλάθης (14π., 4ρ., 6ασ.), Μπράντον Ντέιβις (20π., 5ρ., αλλά και 5λ.) και Κόρι Χίγκινς (22π., 5ρ., 4ασ.). Εξαιρετικός από μεριάς Παναθηναϊκού ήταν και ο Λεωνίδας Κασελάκης, που έβαλε 3/3 βολές, όταν η μπάλα ζύγισε τόνους, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σάικς, Φόστερ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Όγκαστ, ενώ οι πέντε πρώτοι για την Μπαρτσελόνα ήταν οι Χίγκινς, Αμπρίνες, Χάνγκα, Σμιτς και Ντέιβις.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με μεγάλη προσήλωση στην άμυνα και αλλαγές σε όλα τα σκριν. Παράλληλα επέλεξαν να επιτεθούν κοντά στο καλάθι βρίσκοντας εύκολο σκοράρισμα και που τους έδωσε το προβάδισμα με 2-8 έπειτα από τρία λεπτά αγώνα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι εξαιρετικός, το ίδιο και ο Φόστερ με τον Αμερικανό να είναι αυτός που έγραψε το +11 (4-15) στο 5’. Ο Καλάθης με τους πρώτους του πόντους μείωσε σε 10-15, όμως ο Φόστερ με ένα ακόμα τρίποντο έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων γράφοντας το 10-18, 2:40 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στον εναπομείναντα χρόνο ο ρυθμός έπεσε με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει να μειώνει σε 13-18 όπου ήταν και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου ήταν ακριβώς αντίθετη σε σχέση με την πρώτη. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε όπως τέλειωσε την πρώτη και σκοράροντας πίσω από τη γραμμή των 6.75 πέρασε μπροστά με 21-18. Ο Φόστερ το είχε πάρει προσωπικά και με διαδοχικούς πόντους έβαλε και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό με 21-24, όμως το ίδιο συνέβαινε και με το δίδυμο Καλάθη-Κούριτς, με τον δεύτερο να διαμορφώνει το 29-24, αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ 6:13 πριν το ημίχρονο. Μετά τη διακοπή οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο δυναμικοί στην άμυνα, κράτησαν άποντη την Μπαρτσελόνα και με τους Μήτογλου και Κασελάκη πρωταγωνιστές ισοφάρισαν σε 29-29, μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο πριν το ημίχρονο. Στο χρόνο που απέμεινε η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να πετύχει ένα πόντο παραπάνω έναντι του παναθηανϊκού και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-35.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν και πάλι πολύ καλό από μεριάς Παναθηναϊκού με τους «πράσινους» να τρέχουν στο γήπεδο και να παίρνουν προβάδισμα με 36-42 στο 22’. Το μπρίο των παικτών του Βόβορα στην επίθεση και η καλή κυκλοφορία της μπάλας συνέχισαν να χαρακτηρίζουν τους «πράσινους» με τον «καυτό» Φόστερ να γράφει στο 26’ το 44-55 και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +11. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με το δίδυμο Κούριτς-Καλάθη να βρίσκει συμπαραστάτη και στον Χίγκινς, κατεβάζοντας έτσι τη διαφορά πολύ γρήγορα στους 5 (50-55). Το κλείσιμο της τρίτης περίοδο άνηκε ολοκληρωτικά στην Μπαρτσελόνα που όχι μόνο επέστρεψε στο σκορ αλλά προσπέρασε με 56-55 για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 58-58.

Όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν νευρικοί και με βιαστικές επιλογές στις πρώτες κατοχές, με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς σκορ για περισσότερα από δύο λεπτά. Η Μπαρτσελόνα το εκμεταλλεύτηκε πέρασε μπροστά με τέσσερις, όμως το «τριφύλλι» αντέδρασε και με τρίποντο εκτός ισορροπίας του Νέντοβιτς προσπέρασε με 62-63 στο 33’. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Παπαπέτρου αποχώρησε από το ματς με πέντε φάουλ προσθέτοντας ένα ακόμα πρόβλημα στο «τριφύλλι» που έδειχνε να έχει κολλήσει επιθετικά με το σκορ στο 64-63. Ο κορυφαίος των «πρασίνων» Μήτογλου με κάτι εκλάμψεις του Νέντοβιτς επανέφεραν τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (67-68 στο 37’). Ήταν εμφανές ότι το ματς θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 71-70 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Με το σκορ στο 75-72 και απομένοντας 7,8 δευτερόλεπτά για το τέλος ο Κασελάκης κέρδισε τρεις βολές, ευστόχησε σε όλες και ισοφάρισε (75-75) στέλνοντας το ματς στην παράταση αφού ο Χίγκινς αστόχησε για τρεις στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» πήγαν πολύ γρήγορα στο +4 (79-75), οι «πράσινοι» στη συνέχεια βρήκαν σκορ πίσω από τα 6.75 με τους Φόστερ και Νέντοβιτς (84-81), ωστόσο η Μπαρτσελόνα έχοντας περισσότερες λύσεις 1:15 πριν το τέλος έγραψε το 89-81 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 97-89.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20 (7/8 δίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Χάνγκα 6 (2), Μπολμάρο, Σμιτς 4, Ερτέλ 7 (1), Πούστοβι 1, Οριόλα 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες, Χίγκινς 24 (5/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαρτίνεθ 1, Κούριτς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλάθης 14 (1/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 2 (3 μπλοκ), Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8 (3/9 σουτ), Κασελάκης 5 (1/1 δίποντο, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 24 (5/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέντοβιτς 15 (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σάικς, Γουάιτ, Μήτογλου 16 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17 (2/5 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ).