Τη νίκη με σκορ 112-111 έπειτα από δύο παρατάσεις πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Βίρτους Μπόλονια στον μικρό τελικό του τουρνουά του Μονάχου.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα όπως και δύο παρατάσεις, οι «πράσινοι» με κορυφαίο τον αρχηγό τους, Ιωάννη Παπαπέτρου (41 πόντους) κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας του σπουδαίου, Μάρκο Μπελινέλι και πήραν την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Τόσο στο τέλος της πρώτης παράτασης όσο και της δεύτερης ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως με ισάριθμα μπάζερ μπίτερ του ηγέτη του, πήρε τη νίκη, επαναφέροντας τη μαχητικότητα που έχασε στο δεύτερο ημίχρονο το φιλικού με τον Ερυθρό Αστέρα.

Δεν αγωνίστηκε για μία ακόμα φορά ο Νεμάνια Νέντοβιτς, καλή εμφάνιση και από τον Κέντρικ Πέρι.

Ο αγώνας

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε για τον Παναθηναϊκό τους Πέρι, Παπαπέτρου, Κασελάκη, Ουάιτ και Φλόιντ, ενώ οι πρώτοι πέντε του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν οι Μπελινένι, Γιούντο, Χέρβεϊ, Πατσόλα και Ουίμς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό τον αγώνα από τη Βίρτους, έχοντας κεφάτους του Πέρι και Παπαπέτρου. Οι «πράσινοι» έφτασαν γρήγορα στο + 5 (7-2) έπειτα από τρία λεπτά αγώνα, διαφορά που μεγάλωσαν στη συνέχεια (16-9) συμπληρώνοντας έξι λεπτά αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Ιταλοί ανέβασαν στροφές βρίσκοντας τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων «έσφιξαν» και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Συγκεκριμένα, στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου αμφότερες οι ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον Παναθηναϊκό να ξαναπάρει μικρό προβάδισμα με τρίποντο του Πέρι, σημειώνοντας το 31-28 στο 15’. Σε εκείνο το σημείο ο Σέρτζιο Σκαριόλο είχε ανοίξει έντονο διάλογο με τους διαιτητές από τους οποίους είχε παράπονα, με αποτέλεσμα να χρεωθεί με δύο τεχνικές ποινές και να αποβληθεί από την αναμέτρηση! Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ρυθμός στο σκοράρισμα βελτιώθηκε στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, όμως η μικρή διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμεινε μέχρι την ανάπαυλα, με τον Χέρβεϊ να σκοράρει από μέση ταυτόχρονα με τον ήχο της κόρνας, γράφοντας το 43-42.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου  ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε το σήμα κατατεθέν στο παιχνίδι του, που δεν είναι άλλο από την καλή άμυνα. Οι «πράσινοι» στα πρώτα πέντε λεπτά είχαν κρατήσει τη Βίρτους στους 6 πόντους και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα (52-48), που όμως δεν μπορούσαν να διευρύνουν σε ασφαλή διαφορά. Ό,τι δεν μπορούσαν οι «πράσινοι» το έκανε ο Παπαπέτρου που συνέχιζε να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και σκοράροντας σε συνεχόμενα τρίποντα έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (64-51 στο 27’). Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε από τους «πράσινους» έως το τέλος της περιόδου, όμως ο Μπελινέλι που είχε αναλάβει το βάρος του σκοραρίσματος για την ιταλική ομάδα, ευστόχησε σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, γράφοντας το 71-61.

Στην τέταρτη περίοδο η Βίρτους έκανε την αντεπίθεσή της για να πάρει το ματς, καταφέρνοντας αρχικά να μειώσει σε 78-71 στο 33’, αναγκάζοντας έτσι τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες του Έλληνα τεχνικού δεν απέδωσαν, οι Ιταλοί συνέχισαν να βγάζουν μεγαλύτερη ενέργεια πάνω στο παρκέ από τον Παναθηναϊκό και με τρίποντο του Χέρβεϊ ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ διαμορφώνοντας το 80-82 τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν εμφανές πως θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Η Βίρτους με ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο του Ουίμς πήγε στο +6 (84-90), ένα λεπτό πριν το τέλος, όμως με δύο τρίποντα από Παπαπέτρου και Κασελάκη, ο Παναθηναϊκός απάντησε ισοφαρίζοντας σε 90-90. Στην τελευταία επίθεση 11,7 δευτερολέπτων, η Βίρτους έβγαλε ένα play για κάρφωμα του Ουίμς, όμως ο Φλόιντ με μία εντυπωσιακή τάπα στον αέρα έσβησε τα φώτα και έστειλε το ματς στην παράταση.

Το ματς είχε την εικόνα ντέρμπι και στην παράταση. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό όντας ισόπαλες με 98-98. Στα τελευταία 60 δευτερόλεπτα ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ πήγε να κοστίσει στο «τριφύλλι», αφού ο Χέρβεϊ σκόραρε ανενόχλητος από το ζωγραφιστό, όμως ο Παπαπέτρου 1,7 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της παράτασης με ένα εκτός ισορροπίας μακρινό δίποντο από τη γωνία ισοφάρισε σε 100-100, στέλνοντας το παιχνίδι και σε δεύτερη παράταση αφού ο Γιούντο στην τελευταία επίθεση των Ιταλών αστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης.

Στη δεύτερη παράταση ένα σερί 7-0 από πλευράς «πρασίνων» έγραψε το 107-100, απομένοντας 3:10 για το τέλος, αλλά η Βίρτους κατάφερε μείωσε σε 109-108 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Ο Μπελινέλι με ένα τρομερό εκτός ισορροπίας τρίποντο όπου η μπάλα βγήκε και μπήκε στο καλάθι του Παναθηναϊκού έγραψε το 110-111. Ο Παναθηναϊκός είχε μία τελευταία επίθεση διάρκειας 5,1 δευτερολέπτων, ο Παπαπέτρου ευστόχησε και πάλι από τη γωνία για 2 και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 112-111.