Την πρόκριση στον τελικό του Super Cup πήρε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε του Λαυρίου με 74-61.

Στον πρώτο τους επίσημο αγώνα για τη νέα σεζόν οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Οκάρο Ουάιτ που με νταμπλ-νταμπλ (23 πόντους και 11 ριμπάουντ) οδήγησε το «τριφύλλι» στον τελικό, όπου θα βρει απέναντί του έναν εκ των ΑΕΚ-Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός παρά το γεγονός πως έφτασε ακόμα και στο +20 (51-31) στις αρχές της τρίτης περιόδου είδε το Λαύριο να επιστρέφει και να μειώνει στους τρεις (53-50) στις αρχές της 4ης περιόδου. Όμως οι νταμπλούχοι κατάφεραν να βρουν το καθαρό μυαλό και τις σωστές επιλογές και να φτάσουν στη νίκη και την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.

Ο αγώνας

Ο Δημήτρης Πρίφτης επέλεξε για την αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ, ενώ οι πρώτοι πέντε του Χρήστου Σερέλη για το Λαύριο ήταν οι Λιούις, Κάρτερ, Μουράτος, Κακλαμανάκης και Γκόινς.

Ο Παναθηναϊκός είδε το Λαύριο να ξεκινάει με καλά ποσοστά τον αγώνα και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-7 έπειτα από τη συμπλήρωση των δύο πρώτων λεπτών. Η άμυνα των «πρασίνων» δεν δούλευε σε υψηλά στάνταρ για να δυσκολέψει τους παίκτες του Λαυρίου, που συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (13-14) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Σε ότι αφορά την επίθεση ο Ουάιτ είχε ξεκινήσει «ζεστός» έχοντας τους 7 από τους 13 πόντους του «τριφυλλιού», ενώ ο Γκόινς έκανε τη ζημιά για το Λαύριο με 3/3 τρίποντα. Οι δύο προπονητές ξεκίνησαν το ροτέισιον, αλλάζοντας κατά πολύ τις ομάδες τους, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να περνάει και αυτός στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό για τα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα με καλάθι και φάουλ ο νεαρός φόργουορντ έβαλε  μπροστά την ομάδα του με 23-21 που ήταν και το τελικό σκορ για την πρώτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και ο Νέντοβιτς ευστοχώντας για τρεις έστειλε για πρώτη φορά τους «πράσινους» στο +7 (28-21) στο 12’. Το Λαύριο απάντησε γρήγορα, εκμεταλλευόμενο και κάποια λάθη του «τριφυλλιού» μειώνοντας σε 28-25, αλλά το «τριφύλλι» είχε ανεβάσει στροφές, είχε βρει ρυθμό και προσπέρασε αρχικά με 34-25 και στη συνέχεια πήρε διψήφια διαφορά (39-27), ενώ απέμεναν 3:37 για το ημίχρονο. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα την κατάσταση και στις δύο πλευρές του παρκέ και κάπως έτσι με τρίποντο του καλού Πέρι πήγε για πρώτη φορά στο +13 (42-29) στο 18’. Ο Παναθηναϊκός είχε αποσυντονίσει εντελώς το Λαύριο και έτσι η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έως το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +17 (46-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα κρεσέντο του Φλόιντ στο πρώτο δίλεπτο σε άμυνα και επίθεση, με τον δυναμικό σέντερ των «πρασίνων» να ανεβάζει τη διαφορά στο +20 (51-31) για τον Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Γκόινς που είχε επιστρέψει στο παρκέ για το Λαύριο βρήκε συνεχόμενες φορές το δρόμο προς το καλάθι του «τριφυλλιού», κατέβασε τη διαφορά σε 53-38 και ανάγκασε τον Πρίφτη να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ για το δεύτερο ημίχρονο 3:30 πριν το τέλος της περιόδου. Χωρίς τον Πέρι σε θέση «1» οι «πράσινοι» έδειξαν να δυσκολεύονται στη δημιουργία και μένοντας χωρίς σκορ για 3:30 έδωσαν την ευκαιρία στο Λαύριο να τρέξει ένα σερί 13-0 και να μειώσει σε 53-46 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το Λαύριο κατέβασε τη διαφορά στο 53-50 στο 31’ και έτσι μπήκε και πάλι δυνατά στην διεκδίκηση του ματς. Με Πέρι-Μέικον-Σαντ Ρος-Παπαπέτρου και Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός λειτούργησε καλύτερα στο παρκέ, πήρε μία ανάσα ανεβάζοντας κε νέου τη διαφορά στο +7 (61-54 στο 35’). Οι «πράσινοι» με 2/2 βολές του Παπαπέτρου μπήκαν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας ένα καλό, αλλά όχι ασφαλείας προβάδισμα (68-58), αφού απέμεναν 2:47 για τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του στα τελευταία λεπτά και κάνοντας τα φάουλ που του είχαν απομείνει ήλεγξαν τον ρυθμό, καθάρισαν την υπόθεση νίκη και επικράτησαν με 74-61.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης