Νικητής έφυγε από το «Αστρομπάλ» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παρουσιάστηκε ψυχωμένος κόντρα στην Βιλερμπάν επικρατώντας με 63-76 για την 26η αγωνιστική της Euroleague.

Το «τριφύλλι» φάνηκε διαβασμένο, έχοντας μεγάλη διάθεση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στο +14, ενώ διατήρησαν την ψυχραιμία τους ακόμα και όταν οι Γάλλοι μείωσαν στο καλάθι επτά λεπτά πριν το τέλος. Έτσι κατάφεραν να φτάσουν σε μία νίκη, που θα ανεβάσει την ψυχολογία των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη ενόψει και του Final 4 του Κυπέλλου.

Πρώτη εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού στη φετινή Ευρωλίγκα, με κορυφαίους τους Ουάιτ (19π.) και Νέντοβιτς (18π.) αλλά τον Σέρβο να αποχωρεί τραυματίας από το ματς στην 4η περίοδο!

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Γιόβιτς, Νέντοβιτς, Σαντ-Ρος, Ουάιτ και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε για την Βιλερμπάν ήταν οι Τζόουνς, Λάιτι, Νάιτ, Γκιστ και Γουενμπανιάμα.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο τρίλεπτο τα έκανε όλα υπέροχα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι «πράσινοι» είχαν γρήγορες επιστροφές και έπαιζαν καλή άμυνα πάνω στη μπάλα, ενώ στην επίθεση ο Ουάιτ πετούσε φωτιές και με 7 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 2-9 στο 3’. Το «τριφύλλι» με όπλο του την καλή άμυνα συνέχισε να έχει εκτός ρυθμού την γαλλική ομάδα και με συνεχόμενους πόντους του καλού Παπαγιάννη η διαφορά πήγε στο +12 (7-19 στο 7’). Η Βιλερμπάν με την είσοδο των Φαλ και Οσετκόφσκι στον αγώνα βελτίωσε την ομαδική της λειτουργία και κατέβασε τη διαφορά, αλλά ο «καυτός» Παπαγιάννης με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, μαζί με τον Ουάιτ των 10 πόντων υπέγραψαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στο τέλος της περιόδου με 15-23.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Οσετκόφσκι συνέχισε να σκοράρει πίσω από τα 6.75 κατεβάζοντας έτσι τη διαφορά στο -3 (20-23 στο 11’). Ο Νέντοβιτς δήλωσε παρών στην αντεπίθεση της Βιλερμπάν και αναλαμβάνοντας ρόλο κυρίως εκτελεστή, αλλά και οργανωτή βοήθησε για να πάει και πάλι τη διαφορά στο +10 (28-38) στο 17’. Ένα τρελό τρίποντο του Σέρβου με τον Γουενμπανιάμα κρεμασμένο πάνω του διαμόρφωσε το 28-41 στο 18’ αναγκάζοντας τον Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +16 (30-46) με τρίποντο του Μαντζούκα που είχε περάσει στο ματς και ολοκλήρωσε το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας στο +14 (32-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν ξεκίνησε με πιο ενεργητική άμυνα πάνω στους «πράσινους», οι οποίοι ωστόσο διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά και με τρίποντο του Γιόβιτς διαμόρφωσαν το 36-51 στο 23’. Οι Γάλλοι βρήκαν και πάλι ένα μίνι σερί και με τον Γκιστ μείωσαν σε 41-51 (25’) και συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (48-53 στο 28’) την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός παρουσιάζονταν νωθρός στο παρκέ χωρίς την ενέργεια που έδειχνε στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Στο τελευταίο δίλεπτο το ματς είχε την εικόνα Παναθηναϊκός vs Οσετκόσφκι. Ο φόργουορντ της Βιλερμπάν ήταν άχαστος, σκόραρε κατά βούληση και ήταν αυτός που με δικό του επιθετικό ριμπάουντ και εύστοχο σουτ διαμορφώθηκε το 53-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι άμυνες έσφιξαν περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά η Βιλερμπάν και πάλι με τον Οσετκόφσκι μείωσε στο καλάθι (57-59) στο 33’, όντας πλέον για τα καλά μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, αφού οι «πράσινοι» είχαν κολλήσει επιθετικά. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε ψύχραιμος και παρόλο πως ο Νέντοβιτς κάθισε στον πάγκο τραυματίας! κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην Βιλερμπαν και με τον Ουάιτ να βγαίνει μπροστά πήγε και πάλι στο +9 59-68 (36’). Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε αποφασίσει να «καθαρίσει» το ματς κάτι που έκανε και με τη βοήθεια του Μέικον η διαφορά πήγε στο +11 (63-74) στο 38’ τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς. Ο Παναθηναϊκός εν τέλει έφτασε στη νίκη με 63-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης