Νικητής σε ματς «θρίλερ» ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 88-85 της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Οι «πράσινοι» για ένα ακόμα παιχνίδι παρουσιάστηκαν με προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο είχαν πνεύμα μαχητή και τέσσερις παίκτες σε καλό βράδυ. Ντέρικ Ουίλιαμς (26π, 8ρ,), Παρις Λι (15π, 4ασ), Νέιτ Ουόλτερς (18π, 4ασ) και Αρτούρας Γκουντάιτις (10, 3ρ, 3ασ) οδήγησαν τους «πράσινους» στη νίκη αν και βρέθηκαν στο -12 στις αρχές του αγώνα.

Πλέον το ρεκόρ του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα φτάνει στο 3-6, ενώ το «τριφύλλι» περιμένει τη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή για την ολοκλήρωση της «διαβολοβδομάδας».

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με αρχική πεντάδα τους Ουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε για τη Βίρτους ήταν οι Χάκετ, Λούντμπεργκ, Κορντινιέ, Μίκι και Τζαϊτέ.

Στο 3ο λεπτό της πρώτης περιόδου ο Γιώργος Καλαϊτζάκης συμπλήρωσε πολύ γρήγορα δύο προσωπικά φάουλ και έδωσε τη θέση του στον αδερφό του, την ώρα που οι «πράσινοι» είχαν πάρει το προβάδισμα με 5-3. Στο εξάλεπτο το προβάδισμα είχε αλλάξει χέρια (6-13), αφού η κακή επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού οδήγησε σε άστοχα σουτ τους «πράσινους», ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Χάκετ με 2/2 τρίποντα και οκτώ συνολικά πόντους έκανε μεγάλη ζημιά στο «τριφύλλι». Τα ανακάτεμα της τράπουλας από τον Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έδειξε να βοηθά τους γηπεδούχους που έμειναν πίσω αρχικά με -10 (7-17 στο 8’) και -12 (7-19 στο 9’). Αυτό που κατάφερε ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (-9, 12-21), παρουσιάζοντας και πάλι χτυπητές αδυναμίες σε άμυνα και επίθεση.

Ένα τρίποντο του Ουόλτερς και ένα κλέψιμο του Λι, που ανάγκασε τον Μίλος Τεόντοσιτς να υποπέσει σε αντιαθλητικό φάουλ έδωσαν ενέργεια και πόντους στον Παναθηναϊκό, που μείωσε σε 17-24 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Χωρίς να παίζει καλό μπάσκετ και παρόλο που η Βίρτους προηγήθηκε εκ νέου με 17-28 (13’), ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστές τους Γκουντάιτις και Μπέικον κατέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά 24-28 στο 14’. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα και στο καλάθι (30-32 στο 16’), αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να περάσουν μπροστά. Η Βίρτους συνεχώς είχε τον τρόπο να διατηρείται σε θέση οδηγού έστω και με μικρή διαφορά βρίσκοντας πόντους κυρίως από τον Λούντμπεργκ. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να υπολείπονται μόλις τριών πόντων (38-41) της ιταλικής ομάδας.

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε στην τρίτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός υστερούσε στα ριμπάουντ και αυτό του κόστιζε αφού η Βίρτους συντηρούσε τη μικρή διαφορά (40-45 στο 22’), όποτε οι «πράσινοι» πλησίαζαν. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα όταν το «τριφύλλι» μείωσε σε 45-48 στο 25’, αφού με τον Οτζελέγιε να κάνει ότι θέλει πάνω στο παρκέ (17 πόντους), έφτασε στο +8 (45-53 στο 26’). Ο Οτζελέγιε βρήκε το αντίπαλο δέος στο πρόσωπο του Νέιτ Ουόλτερς. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού σήμανε την αντεπίθεση και προσφέροντας τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση ανάγκασε το «τριφύλλι» να τρέξει σερί 11-2 και να προσπεράσει μετά από ώρα με 56-55 στο 28’. Το «πράσινο» επιμέρους σκορ έφτασε το 17-2, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 62-55 στο 29’, η Βίρτους μείωσε σε 62-59, εκμεταλλευόμενη μία τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Ντέγιαν Ράντονιτς, αλλά ένα buzzer beater τρίποντο του Ουίλιαμς διαμόρφωσε το 67-62, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε μικρή διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου 69-62 (33’), την ώρα που ο Ουόλτερς έπαιρνε κάποιες ανάσες στον πάγκο για να περάσει και πάλι στο ματς για το τελευταίο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 71-66 (35’), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον «καυτό» Ουίλιαμς, μαζί με τους Λι, Ουόλτερς και Γκουντάιτις. Η Βίρτους έκανε την αντεπίθεσή της για να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα, καταφέρνοντας με δύσκολο καλάθι του Οτζελέγε να μειώσει στη μικρότερη δυνατή διαφορά (74-73), την ώρα που το ματς έχει μπει στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Τεόντοσιτς ολοκλήρωσε την ανατροπή που επιχειρούσε στο ΟΑΚΑ η Βίρτους όταν με δύσκολο τρίποντο έγραψε το 74-76, μεταφέροντας και πάλι την πίεση στη μεριά του Παναθηναϊκού, 1:22 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο, ενώ άστοχος ήταν και ο Τζαϊτέ, αν και βρέθηκε μόνος του κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού! Έτσι ο Λι με λέι απ ισοφάρισε σε 76-76, απομένοντας 11,6 δευτερόλεπτα για το τέλος και την Βίρτους να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, το ίδιο και ο Λι, που πέταξε την μπάλα από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη και εκείνη λίγο έλειψε να πέσει στο καλάθι με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο πρώτο τρίλεπτο της πεντάλεπτης παράτασης η ισοπαλία παρέμενε (80-80). Ο Παναθηναϊκός είχε στο παρκέ τους Λι, Ουόλτερς και Ουίλιαμς, ενώ η Βίρτους τους Οτζελέγε και Χάκετ, που με τρίποντο «έγραψε» το 80-83. Ο Μπέικον με γκολ φάουλ ισοφάρισε (83-83), έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό της παράτασης. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ, όμως ο Ουίλιαμς με νέο τρίποντο έκανε το 86-85, απομένοντας 16,2 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να παίξει άμυνα και δικαιώθηκε αφού ο Λούντμπεργκ έκανε επιθετικό φάουλ. Ο Μπέικον σκόραρε στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 88-85, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/44 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 13/19 βολές, 32 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 15/32 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 16/18 βολές, 40 ριμπάουντ ( 33 αμυντικά + 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης