Το 2/2 έκανε στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ με 77-58 για τη 10η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας την πιο μεστή εμφάνισή τους μέχρι τώρα στη διοργάνωση κυριάρχησαν από την αρχή στον αγώνα, «χτίζοντας» σταδιακά μια καλή διαφορά η οποία άγγιξε το +29 (66-37) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μία άνετη νίκη.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Ντουέιν Μπέικον με 25 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Ματέους Πονίτκα με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο 4-6 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού, που πλησίασε στη μία νίκη από την πρώτη 8άδα!

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ στο αρχικό σχήμα της Βιλερμπάν βρέθηκαν οι Ντε Κολό, Ομπασοχάν, Λάιτι, Πονς και Τάιους.

Το πρώτο τρίλεπτο στην πρώτη περίοδο δεν ήταν παραγωγικό για τις δύο ομάδες (2-2), όμως η Βιλερμπάν είχε προειδοποιήσει για το καλό physical παιχνίδι που διαθέτει μαζεύοντας πολύ νωρίς δύο επιθετικά ριμπάουντ. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Γιώργου Καλαϊτζάκη έφεραν στο παρκέ τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη που με τρίποντο έγραψε το 7-4 στα μέσα του δεκαλέπτου, την ώρα που το χαμηλό τέμπο και οι σετ επιθέσεις κυριαρχούσαν. Τα επιθετικά ριμπάουντ από την πλευρά των Γάλλων συνεχίστηκαν, όμως η αστοχία των φιλοξενούμενων ευνοούσε το «τριφύλλι», που διατηρούσε μικρό προβάδισμα (+5, 13-8 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απολέσει πότε το προβάδισμά και να κρατάει το μικρό προβάδισμα +4 (15-11), με τον Μπέικον να έχει πετύχει έξι πόντους.

Το ροτέισιον που είχε ξεκινήσει ο Ράντονιτς από την πρώτη περίοδο συνεχίστηκε και στη δεύτερη, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός εν αντιθέσει με το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους και έτρεξε στον αιφνιδιασμό. Ως αποτέλεσμα η διαφορά αυξήθηκε στο +7 (23-16 στο 13’) για να διατηρηθεί στα ίδια πλαίσια μέχρι το 15’ (25-18). Ο Παναθηναϊκός είχε ισορροπήσει τα ριμπάουντ, ενώ μετρούσε 5 κλεψίματα και 8 ασίστ, έναντι 8 λαθών και 2 ασίστ της Βιλερμπάν. Έτσι το «τριφύλλι» πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά (29-18 στο 16’), την οποία και δικαιούνταν βάσει της εικόνας του στο παρκέ, όπου είχε ξεχωρίσει η παρουσία του Γκουντάιτις με έξι πόντους, 2 ριμπάουντ και καλές άμυνες! Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί, βρήκε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και «έγραψε» το 35-20 (18’), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός κράτησε το +15 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (39-24), πραγματοποιώντας ένα μεστό και ουσιαστικό 20λεπτο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο, το ίδιο και ο Μπέικον που φτάνοντας τους 17 πόντους εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +23 (49-26 στο 23’), αναγκάζοντας τον Τι Τζέι Πάρκερ να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά άγγιξε ακόμα και το +26 (52-26 στο 24’) για τους «πράσινους», που έδειχναν να βάζουν γερές βάσεις νίκης στην τρίτη περίοδο. Η Βιλερμπάν είχε τα διπλάσια λάθη από το «τριφύλλι» (12 έναντι 6) και σε καμία περίπτωση δεν είχε την εικόνα μίας ομάδας που μπορούσε να απειλήσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήλεγχε απόλυτα το ματς στα 28 λεπτά του αγώνα, όταν και το σκορ έδειχνε 58-33 (28’). Το εύστοχο τρίποντο του Παπαγιάννη για το 63-35 έβαλε φωτιά στις εξέδρες του ΟΑΚΑ και οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο παραμένοντας στο +29 (66-37).

Ξεκινώντας το τέταρτο δεκάλεπτο δεν φαινόταν να υπήρχε κάποιος τρόπος για να χαθεί αυτό το ματς. Η Βιλερμπάν με σερί 4-0 κατέβασε τη διαφορά στο -25 (66-41) και ο Ράντονιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ εφιστώντας την προσοχή στους παίκτες του. Οι «πράσινοι» δεν είχαν καλή εικόνα στην τέταρτη περίοδο, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύουν αφού η Βιλερμπάν δεν έδειχνε ικανή για πολλά πράγματα. Το σκορ στο 35’ είχε διαμορφωθεί στο 72-46, χωρίς ωστόσο το παιχνίδι να διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη ραθυμία των παικτών του Παναθηναϊκού και μείωσαν ακόμα περισσότερο (72-50 στο 36’), αναγκάζοντας έτσι τον Ράντονιτς να καλέσει και δεύτερο τάιμ άουτ για να σταματήσει το ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε αρκετά στην άμυνα έκανε λάθη (13 έναντι 16 της Βιλερμπάν) και επέτρεψε στη γαλλική ομάδα να κατεβάσει τη διαφορά από τους 29 στους 19 πόντους (72-53 στο 38’). Το ματς ωστόσο είχε κριθεί με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με τελικό σκορ το 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπαόυντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νουά , Καχούντι , Τάιους 10 (9 ριμπάουντ), Ρισασέ 4 (3 ριμπάουντ), Ντε Κολό 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 9 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Ομπάσοχαν 5 , Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Πονς 11 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/36 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 13/15 βολές, 35 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά + 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/48 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 40 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη, 3 μπλοκ.

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης