Με τα… φρένα σπασμένα από το 2/2 της «διαβολοβδομάδας» στην Euroleague συνέχισε και στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός επικρατώντας εύκολα του ΠΑΟΚ με 87-63 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» μετά από το πρώτο ισορροπημένο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και δε συνάντησαν καμία δυσκολία κόντρα στο «δικέφαλο», παρά την κούραση που υπήρχε από τα δύο παιχνίδια με τις Βίρτους Μπολόνια και Βιλερμπάν. Τρίτο σερί παιχνίδι που οι «πράσινοι» εμφανίζουν βελτιωμένη εικόνα, με τους παίκτες του Ράντονιτς κατά διαστήματα να βγάζουν συνεργασίες πάνω στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Ντουέιν Μπέικον με 21 πόντους, ενώ στους διακριθέντες ήταν ο Αρτούρας Γκουντάιτις με double-double (10π και 11ρ) και οι διψήφιοι Γιώργος Παπαγιάννης (11π, 7ρ) και Πάρις Λι (14π, 2ασ, 4κλ).

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Ζαλγκίρις, ενώ στη συνέχεια θα πάει στο ΣΕΦ για το ντέρμπι του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ουόλτερς, Π. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι του ΠΑΟΚ ήταν οι Τσιακμάς, Φράνκε, Σαλούστρος, Μαργαρίτης και Ρένφρο.

Οι «πράσινοι» λειτούργησαν εξαιρετικά στις πρώτες τους επιθέσεις βγάζοντας στο παρκέ όμορφες συνεργασίες, αλλά την ίδια ώρα δεν ίσχυσε κάτι ανάλογο στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρουν μικρό προβάδισμα (8-5), τα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Η είσοδος του Πάρις Λι αντί του Ουόλτερς στον αγώνα αύξησε την πίεση στην μπάλα, ενώ βοήθησε τους γηπεδούχους να τρέξουν στον αιφνιδιασμό όποτε είχαν την ευκαιρία κάτι που έκαναν επιτυχημένα για να προηγηθούν με καλάθι του ορεξάτου Μπέικον με 12-5 στο 5’. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κόλλησε επιθετικά, επιτρέποντας στον ΠΑΟΚ να τρέξει σερί 6-0. Έτσι ο «δικέφαλος» κατέβασε τη διάφορά στον πόντο (12-11 στο 6’), την ώρα που ο Φράνκε (3/4 τρίποντα και 1/1 δίποντα) είχε σκοράρει και τους 11 πόντους των φιλοξενούμενων! Το κακό διάστημα του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε έως το τέλος της περιόδου και ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χάντς που έφερε το ματς στα ίσια (16-16).

Το «τριφύλλι» ξεκόλλησε επιθετικά στη δεύτερη περίοδο και αφού κράτησε τον ΠΑΟΚ για περίπου τρία λεπτά χωρίς καλάθι προηγήθηκε ξανά με 23-16, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τον Γκουντάιτις αλλά και τον Μαντζούκα που πρόσφερε αστείρευτη ενέργεια. Η επιστροφή των Ουόλτερς και Μπέικον στο παρκέ έκανε ακόμα πιο παραγωγικό τον Παναθηναϊκό, που με εφαλτήριο την άμυνα ανέβασε το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου στο 15-1 «γράφοντας» το 31-17 στο 15’. Όπως στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο, ο «δικέφαλος» μόλις έμεινε πίσω στο σκορ έβγαλε αντίδραση. Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε το 7-0, ο Φράνκε με 14 πόντους συνέχισε να είναι ο κορυφαίος του αγώνα διαμορφώνοντας το 31-24 στο 17’. Η απάντηση του Παναθηναϊκού σε αυτή του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει. Οι παίκτες του Ράντονιτς έκαναν το δικό τους 9-0 φτάνοντας τη διαφορά στο +16 (40-24), ενώ απέμεναν δύο λεπτά για το ημίχρονο. Πρωταγωνιστές σε αυτό το μικρό σερί οι Μαντζούκας, Παπαγιάννης και Π. Καλαϊτζάκης. Το +16 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 44-28.

Για πρώτη φορά στον αγώνα η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (49-28) στις αρχές της τρίτης περιόδου, αφού η πεντάδα των Λι, Γ. Καλαϊτζάκη, Πονίτκα, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Λι ήταν σε ημιάγρια κατάσταση και βρήκε μαζεμένους εννέα πόντους σε διάστημα δύο λεπτών, εκτοξεύοντας μοιραία τη διαφορά στο +29 (61-32), πριν ο Πονίτκα με καλάθι και φάουλ γράψει το +32, (64-32) στο 25’. Μετά το +30 το «τριφύλλι» κατέβασε το ρυθμό του, ενώ το ίδιο έκανε και ο ΠΑΟΚ που έδειχνε να είχε συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας. Ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο του Παπαγιάννη έκανε το σκορ 74-39, επιβεβαιώνοντας πως ο σέντερ του Παναθηναϊκού έχει βάλει πλέον για τα καλά στο ρεπερτόριο του το σκοράρισμα πίσω από τα 6,75. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 74-41 και φυσικά να δίνει στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο χαρακτήρα διαδικαστικό.

Ο ΠΑΟΚ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου είδε τη διαφορά να φτάνει στο -35 (76-41 στο 31’). Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ράντονιτς ξεκίνησε σταδιακά να ξεκουράζει τους βασικούς παίκτες, δίνοντας μάλιστα χρόνο συμμετοχής και στον Χουγκάζ που πέρασε για πρώτη φορά στο ματς στο 35’, με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 80-50. Ο Πονίτκα έδωσε τη θέση του στον Γ. Καλαϊτζάκη, που μαζί με τους Μποχωρίδη, Μαντζούκα, Χουγκάζ και Π. Καλαϊτζάκη συνέθεσαν την αμιγώς ελληνική πεντάδα του Παναθηναϊκού σε ένα χαμηλό σχήμα χωρίς κλασικό πεντάρι. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με τελικό σκορ 87-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Μπέικον 21 (6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λι 14 (3), Μποχωρίδης 5, Γ. Καλαϊτζάκης 3 (1), Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (4/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τσιακμάς 8 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 10 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαντς 13 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/8 βολές), Πόλι, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Καμπερίδης 2, Σαρικόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 10/16 βολές, 40 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 12/30 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Ρεπορτάζ: Βασίλης Δ. Κασιμάτης