Ένας αυτοκτονικός Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε στην Βιτόρια γνωρίζοντας την ήττα με 85-84 από την Μπασκόνια. Έτσι οι «πράσινοι» για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αν και στο συγκεκριμένο αγώνα κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Οι «πράσινοι» που είχαν σε καλή μέρα τους Καλάθη, Παππά, Γκιστ και Σίνγκλετον αν και βρέθηκαν στο +5 τρία λεπτά πριν το τέλος δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές απέναντι στους «Βάσκους» που είχαν μπροστάριδες τους Γκρείντζερ, Σενγέλια και Μπομπουά, ο οποίος ήταν αυτός που στέρησε τη νίκη από το "τριφύλλι" με λέι απ 1.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός δια χειρός Νικ Καλάθη ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ 0-2, με το «τριφύλλι» να παίρνει προβάδισμα και με 4-9 στο 2’, την ίδια ώρα που η Μπασκόνια στις πρώτες επιθέσεις έδειχνε να σημαδεύει να επιτεθεί κοντά στο καλάθι. Ο Μπομπουά μείωσε σε 9-11, με την Μπασκόνια να περνάει μπροστά στο ματς (16-11) στα μισά της πρώτη περιόδου, όταν και δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για το πρώτο τάιμ άουτ. Με την επιστροφή των ομάδων το σερί των Βάσκων συνεχίστηκε και η διαφορά ανέβηκε στο +11 (22-11) μέχρι να βάλει στοπ ο Καλάθης που έκανε το 22-13, με του πρωταθλητές Ελλάδος να μειώνουν ακόμα περισσότερο σε 24-19 μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες και πάλι στους πάγκους τους για το δεύτερο τάιμ άουτ. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τον Παναθηναϊκό να υπολείπεται τριών πόντων 27-24, παρουσιάζοντας προβλήματα στην άμυνα κάτι το οποίο φανέρωναν οι 27 πόντοι που είχε δεχτεί.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 27-27 με τον Σίνγκλετον, ωστόσο η Μπασκόνια με ένα σερί 7-0 έκανε το σκορ 34-27 στο 13’ αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ. Αμέσως μετά τη διακοπή ο Σίνγκλετον μείωσε σε 34-30 και ο Γκιστ 4 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 36-32. Ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδος συνέχισαν να παρουσιάζουν προβλήματα στην άμυνα και με έξι συνεχόμενους πόντους από τον Μπομπουά πήγαν τη διαφορά στους 10 (42-32). Ο τρομερός στην 2η περίοδο Σίνγκλετον μείωσε με δύο τρίποντα σε 42-38, ενώ ο Ρίβερς ακολούθησε και με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 46-43 αναγκάζοντας τον Πέδρο Μαρτίνεθ να πάρει τάιμ άουτ ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους «πράσινους» στο -2 (47-45), ύστερα από απίστευτο κάρφωμα του Γκιστ, ο οποίος πήρε παραμάζωμα Πουαριέ και κάρφωσε τη μπάλα στο καλάθι των γηπεδούχων.

Στην 3η περίοδο οι «πράσινοι» έμειναν για 1:30 χωρίς σκορ μέχρι να σκοράρει για τρεις ο Παππάς, με τον Έλληνα γκαρντ να γράφει στο 23’ το 54-50. Ένα άλει ουπ κάρφωμα του Καλάθη με τον Γκιστ και ένα τρίποντο του Ρίβερς έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό 54-55 μετά το αρχικό 7-11 της πρώτης περιόδου, με τον Ρίβερς να σκοράρει και πάλι για τρεις και να σημειώνει το 54-58. Ένα τρίποντο του Γκρέιντζερ και ένα ακόμα άλει ουπ κάρφωμα από τη συνεργασία Καλάθη-Γκιστ έκανε το σκορ 57-60 και οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για τάιμ άουτ στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 61-65 με τον Παναθηναϊκό να έχει βελτιώσει την εικόνα του κάτι το οποίο αποδεικνύει το 63-67 στο 30’.

Με την έναρξη της 4ης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-67 με τον Τζάνινγκ, ωστόσο με ένα σερί 5-0 οι «πράσινοι» έκαναν το σκορ 65-72 και πέρασαν για δεύτερη φορά στο +7. Στα επόμενα τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός έχασε τον προσανατολισμό του στην επίθεση επιτρέποντας στην Μπασκόνια να μειώσει σε 69-72 με τον Πασκουάλ να καλεί τάιμ άουτ στο 35. Ο Γκιστ με 2/2 βολές έκανε το 69-74, ωστόσο ο Τζάνινγκ με τρίποντό μείωσε τους 2 (72-74) και στη συνέχεια ισοφάρισε η Μπασκόνια με τον Σενγκέλια. Ο Καλάθης ωστόσο έδωσε και πάλι προβάδισμα στο «τριφύλλι» (74-76), με τον Παππά να βάζει πέντε προσωπικούς πόντους να γράφει το 76-81 και το 78-83. Ο Σενγκέλια στο 38’ έκανε από τη γραμμή των βολών το 80-83 και ο Παππάς από το ίδιο σημείο το 80-84 1:22 πριν το τέλος. Η Μπασκόνια με τρίποντο του «καυτού» Γκρέιντζερ στον αιφνιδιασμό μείωσε στη μικρότερη διαφορά (83-84) αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τάιμ άουτ 27 δευτερόλεπτά πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Παππάς δέχτηκε την τάπα από τον Σενγκέλια, με τους "πράσινους" να διαμαρτύρονται δικαίως για φάουλ και ο Μπομπουά με λέι 1,5 δευτερόλεπτο πριν το τέλος έκανε το 85-84. Στην τελευταία επίθεση ο Ρίβερς αστόχησε σε δίποντο και έτσι το 85-84 ήταν το τελικό σκορ χαρίζοντας τη νίκη στην Μπασκόνια.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Τίμα 9 (3/8 τρίποντα), Βόιτμαν 2, Μαλμάνις 2, Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Μπομπουά 15 (2), Τζάνινγκ 12 (2), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 20 (1/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Πουαριέ 8, Σενγκέλια 15 (6/11 δίποντα), Γκαρίνο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 15 (1/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Παππάς 22 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ντένμον 2, Γκιστ 16 (7/7 δίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Όγκαστ, Λοτζέσκι (0/4 σουτ), Καλάθης 14 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 14 ασίστ).

Ρεπορτάζ: Βασίλης Κασιμάτης