Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της Ζενίτ με 96-81 για την 24η αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι πραγματοποίησαν εξαιρετική πρώτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 30-11. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι ρόλοι των δύο ομάδων αντιστράφηκαν και η Ζενίτ στο ημίχρονο είχε μπει και πάλι στη διεκδίκηση τους ματς. Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» διατήρησαν μία σταθερότητα στην απόδοση τους και έφτασαν εν τέλει στη νίκη που τους διατηρεί στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Ντεσόν Τόμας με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ. Καλός και ο Ταϊρίς Ράις που πρόσθεσε 15 πόντους και 5 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη,  Ράουτινς, Τόμας , Μπεντίλ και Παπαγιάννη, ενώ από τη μεριά του ο Χουάν Πλάθα για τη Ζενίτ παρέταξε τους Πονκρασόφ, Βορόνοφ, Αμπρομάιτις, Πούσκοφ και Αγιόν.

Το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκινήσει φουριόζος και να έχε πάρει το προβάδισμα με 11-3, παρά κάποια λάθη απροσεξίας στην τελική πάσα που θα μπορούσαν να είχαν ανεβάσει ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ.  Η διαφορά δεν άργησε να ανέβει σε διψήφια διαφορά (14-3 στο 5’) με τη Ζενίτ να παρουσιάζεται ιδιαίτερα άστοχη στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να αποδίδουν καλά σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους συνέχισαν να τα «σπάνε» και κάπως έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +19 (30-11), έχοντας πάρει μία καλή διαφορά ασφαλείας από πολύ νωρίς.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 2-5 από την πλευρά των Ρώσων, το σκορ διαμορφώθηκε στο 32-16 στο 12’ και ο Ρικ Πιτίνο κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, αφού διέκρινε μια υποτονικότητα στις κινήσεις των παικτών του. Οι παίκτες του Πλάθα και με τη συνδρομή αυτών του Παναθηναϊκού, βρήκαν ρυθμό και με τρίποντο του Αλμπισί κατέβασαν τη διαφορά στους 10 (36-26) υπενθυμίζοντας στο «τριφύλλι» πως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Οι γηπεδούχοι δε θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου και πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν στους 8 (38-30). Οι παίκτες του Πιτίνο είχαν βγει εντελώς εκτός ρυθμού, ο Αμερικανός τεχνικός δε θέλησε να χρησιμοποιήσει κάποιο τάιμ άουτ για να σταματήσει τη ρωσική επέλαση και έτσι η Ζενίτ πλησίασε στους 2 (42-40). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +6 (46-40), με τον Ντεσόν Τόμας να ευστοχεί σε buzzer beater λίγο μετά το κέντρο του γηπέδου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήγε και πάλι τη διαφορά στους 10 (52-42 στο 22’), με τον Τόμας να έχει αναλάβει να ξεκολλήσει τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα. Το θέαμα από τις δύο ομάδες δεν ήταν καθόλου καλό, όσο όμως το «τριφύλλι» ήταν μπροστά στο σκορ, αυτό δεν προβλημάτιζε, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, τον Ρικ Πιτίνο.  Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 7-10 πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού, με τους παίκτες του Πιτίνο να προβληματίζουν για μία ακόμα φορά με την απόδοσή τους, αλλά να κρατούν την τύχη στα χέρια τους αφού το τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 11 (71-60).

Ο Παναθηναϊκός καλούνταν να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός στην αρχή της τέταρτης περιόδου προκειμένου να μην καρδιοχτυπήσει. Το 76-63 στο 32’ ήταν ένας θετικός οιωνός στην προσπάθεια του «τριφυλλιού» για να φτάσει στη νίκη. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Αμφότερες οι ομάδες βαθμολογούνταν με κάτω από τη βάση στο κομμάτι της ποιότητας, ενώ η Ζενίτ επιστράτεψε και την άμυνα ζώνης παίζοντας το τελευταίο της χαρτί για να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Ένα δύσκολο τρίποντο του Ράις έσπασε τη ζώνη του Πλάθα και έγραψε το 86-73 στο 36’, δείχνοντας πως η νίκη δύσκολα θα γλιστρούσε από τα χέρια των γηπεδούχων. Έτσι και έγινε με τον Παναθηναϊκό να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στα τελευταία λεπτά και να καθαρίζει τη νίκη με τελικό σκορ 96-81.