Την ήττα με σκορ 76-72 γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν πολύ άσχημα το ματς με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω ακόμα και με έντεκα πόντους διαφορά, ωστόσο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφεραν να τη μαζέψουν και να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, οι «πράσινες» πήραν το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο κάποια λάθη κόστισαν και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του ΠΑΟΚ.

Κορυφαίες για τις «πράσινες» οι Τσάστιτι Ριντ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3ασίστ και Ρούλα Μούλη με νταμπλ-νταμπλ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. «Σκότωσε» τον Παναθηναϊκό η Ρεμπέκα Ακλ με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, σκοράροντας μάλιστα και στο καθοριστικότερο καλάθι της αναμέτρησης. Καλή εμφάνιση και από την Τάνι Μέιο με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα ο ΠΑΟΚ τίμησε τη νυν γκαρντ του «τριφυλλιού», Λολίτα Λύμουρα για την προσφορά της στο «δικέφαλο».

Ο αγώνας

Οι «πράσινες» στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης είδαν τον ΠΑΟΚ να πιέζει πολύ στην άμυνα και να σκοράρει σε συνεχόμενα τρίποντα με αποτέλεσμα ο «δικέφαλος» να προηγηθεί με 11-6 στα μέσα της πρώτης περιόδου.  Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε αρκετά στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου με το «τριφύλλι» να υπολείπονταν τεσσάρων πόντων του ΠΑΟΚ (18-14), ύστερα από δέκα λεπτά αγώνα.

Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού ήταν καλή στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις «πράσινες» να ισοφαρίζουν σε 18-18, όμως με ένα δικό του σερί ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε στο 30-22, απομένοντας πέντε λεπτά για το ημίχρονο. Η λειτουργία της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει τους δέκα πόντους (34-24), όμως με εφαλτήριο την άμυνα ζώνης 3-2 που εφάρμοσαν οι «πράσινες αμαζόνες» βρήκαν ρυθμό και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τις βρήκε πίσω στο σκορ έχοντας ωστόσο μειώσει στο καλάθι (34-32).

Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου άνηκε στις άμυνες. Οι δύο ομάδες ανέβασαν την έντασή τους αμυντικά, σκοράροντας παράλληλα με το σταγονόμετρο με την γηπεδούχο ομάδα να διατηρεί βραχεία κεφαλή με 41-39 (25’). Το «τριφύλλι» μετά από πολύ ώρα πέρασε μπροστά στο σκορ (41-42) με τρίποντο της Δίελα και βελτιώνοντας στη συνέχεια την επίθεσή του διατήρησε το ισχνό προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (49-50).

Ο Παναθηναϊκός είχε επιστρέψει από το -10 και καλούνταν να παρουσιαστεί καλύτερος από τον ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο για να φύγει με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη. Το «τριφύλλι» έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε πολύ γρήγορα να διαμορφώσει το 49-55 με τρίποντο της Τζόνσον, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 57-57 στο 33’. Ο ρυθμός είχε ανοίξει με το ταμπλό τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να γράφει 66-66. Στον εναπομείναντα χρόνο τα λάθη ξαναέκαναν την εμφάνισή τους στη μεριά του Παναθηναϊκού και έτσι οι «πράσινες» γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες με τελικό σκορ 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-32, 49-50, 76-72

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Ακλ 29(2), Μάγιο 24(5), Κιλαζίδου 8, Σύρρα, Στεφανάκη Ι., Λέξα 2, Καρλάφτη 13(1), Τσαβόνι.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Τζόνσον 11(2), Χελιώτη 3, Μούλη 18, Λύμουρα 2, Καλαμπάκου 2, Κωτούλα 4, Δίελα 6(2), Χιούστον 7.